UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Yeter Artık Helin’ler Ölmesin!

Tuzla’dan bir kadın işçi

Geçen Cuma günü Tuzla Aydınlı mahallemizden gencecik bir kız katledildi. Adı Helin’di. 17 yaşında, hayatının baharındaydı. 21 yaşındaki işsiz bir genç tarafından, aşkına karşılık vermediği gerekçesiyle defalarca ateş edilerek katledildi. Meslek lisesi son sınıf öğrencisiydi Helin, üniversite sınavına hazırlanıyor, hem okula, hem kursa gidiyor, bir yandan da kardeşine annelik yapıyordu. Helin’in babası 5 yıl önce trafik kazası geçiren eşinin mezarının yanına, kendisi için ayırdığı mezara gömdürdü kızını. Kendisinden üniversite diploması almayı umut eden baba, Helin’in “ölüm raporu, diploması oldu” diyerek acısını dile getirdi.

Helin’i katleden kişi, onun okuldan iki arkadaşına da kurşunlar yağdırıp birinin çok ağır yaralanmasına neden oldu. Neredeyse artık her gün bunun benzeri olaylar oluyor. Gencecik kadınlarımızın bedenlerini erkek şiddeti nedeniyle toprağa veriyoruz. Kadınları erkeğin malı gibi gören ve kadına şiddeti meşru sayan erkek egemen zihniyetin bir sonucu olarak kadınlarımız ölürken, erkekler de katil olmaya devam ediyor.

Helin’in ölümü medyada gündem olunca Başbakan Binali Yıldırım da cenaze evini ziyaret edip babayla görüşmüştü. Başbakana “kadın cinayetleriyle ilgili yasalar çıkarın. Bu sizin iki saatinizi alır. Her gün bir yasa çıkıyor, kadınlarla ilgili yasa neden çıkmasın?” diye soran baba, kızı için adalet istiyor. Adalet yerini bulmazsa sokak sokak gezip adalet arayacağını söylüyor.

Evet, AKP hükümeti Meclisten yasa çıkarmakta zorlanmıyor. Baskı yasalarını, vergileri arttırma yasalarını, OHAL kanunlarını, grev yasaklarını, hak gasplarıyla ilgili yasaları birkaç saatte çıkarıyor. Kadınlarla ilgili yasaları da çıkarıyor. Ama hak vermek için değil hak almak için! Hükümet elinden gelse kadını tecavüzcüsüyle evlendirecek! Kadını katleden erkek, mahkemede sırf takım elbise giydi diye ceza indirimi alıyor. Tahrikten keza indirimler yapılıyor. Tüm bunlar pratikte, erkeğe “buyur öldür” demekten başka bir anlama gelmiyor.

Kapitalist sömürü sistemi çürüdükçe toplum da giderek çürüyor, ruh sağlığını, insani değerlerini kaybediyor. Özellikle Türkiye’de AKP iktidarının sözcüleri ve medyası kanalıyla topluma kadın düşmanı politikalar egemen kılınmaya çalışılıyor. AKP iktidara geldiğinden bu yana kadın cinayetleri her yıl artıyor. Kadına şiddet uygulayan, tacizde, tecavüzde bulunanlar cezalandırılmak yerine bir kapıdan girip diğerinden salıveriliyor. Çürüyen toplumda erkeğin, iktidardan da güç alarak kadına dönük şiddetinin dozu giderek artıyor. Böyle bir toplumda erkekler sözde sevgisine karşılık vermeyen 17 yaşındaki gencecik bir kıza bile kurşunlar yağdırabiliyor!

Helinlere katiller yaratan kapitalist düzen ve onun temsilcisi hükümetlerdir. Çocuklarımızın, gençlerimizin geleceği her türlü uygulamayla günden güne daha fazla karartılıyor. Bizler başkalarının yaşadığı sorunlara tepkisiz kaldıkça, kendi yaşadığımız sorunlar karşısında sustukça kadına şiddet ve kadın cinayetleri durmayacak. Kadınıyla erkeğiyle tepki gösterirsek, mücadele edersek Helinlerin ölümünün önüne geçebiliriz.

18 Ekim 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this