UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Yoksullukta Çağ Atlamışız!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesi görüşmeleri, bir önceki gün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda yapıldı. Görüşme sırasında ortaya konulan veriler, yoksulluğun ne kadar yayıldığını gözler önüne serdi. Yardım miktarındaki ve yardım edilen kişilerin sayısındaki artış, açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşayan inanların sayısının arttığına işaret ediyor.


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesi görüşmeleri, bir önceki gün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda yapıldı. Görüşme sırasında ortaya konulan veriler, yoksulluğun ne kadar yayıldığını gözler önüne serdi. Bakanlığın sunumunda insani gelişmede çağ atlandığı iddia edildi, ancak veriler tam tersini gösteriyor. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı sunumda, son 16 yılda 283 milyar lira tutarında sosyal yardım yapıldığını ifade etti. 2018 yılı için yapılacak yardımların miktarını 43,4 milyar lira olarak açıkladı. Yardım miktarındaki ve yardım edilen kişilerin sayısındaki artış, açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşayan inanların sayısının arttığına işaret ediyor.

Öte yandan Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırması Merkezi’nin (BİSAM) yayınladığı açlık ve yoksulluk sınırı araştırması ile TÜİK’in işgücü istatistikleri, yoksulluğun her geçen gün artmakta olduğunu gösteriyor.

Birleşik Metal-İş’in Araştırma Merkezi’nin Ekim 2018 Dönem Raporuna göre, açlık sınırı son 15 yılda 4,5 kat arttı. Yoksulluk sınırındaki artış asgari ücret artışının yaklaşık 6 katı. Açlık sınırında yıllık artış 349 lira, yoksulluk sınırında ise 1206 lira oldu Ekim 2018’de dört kişilik bir aile için açlık sınırı 1904 lira, yoksulluk sınırı ise 6 bin 585 lira oldu.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) tarafından yayınlanan Ekim Ayı İşsizlik Raporuna göre ise gerçek işsiz sayısı 6,3 milyona ulaştı. Aktif sigortalı sayısı 270 bin kişi azaldı, işsizlik sigortası başvurularında patlama yaşandı. İşsizlik fonuna 140 bin kişi başvurdu.

Ekonomik kriz etkisini her gün daha fazla hissettirirken, işsizliğe mahkûm edilen işçilerin sayısı da her gün artıyor. Yüksek enflasyon nedeniyle işçilerin reel ücretleri erirken ve yoksulların sayısı artarken, insani gelişmede çağ atlandığını iddia etmek gerçekleri çarpıtmak ve emekçilerle alay etmekten başka bir şey değildir.

10 Kasım 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this