UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Yunanistan’da 24 Saatlik Grev

Yunanistan’da hükümetin, çalışanların sosyal haklarında kesintiler yapılmasına neden olan ekonomik önlemleri 24 saatlik genel grevle protesto ediliyor. Bugün saat 11.00’den itibaren başlayan grevle birlikte Yunanistan’da adeta hayat durdu. Ulaşım işçileri iş bıraktı, otobüsler sadece grev mitingine katılacak kişileri alana taşıyor. Yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı grev mitingi Atina’daki Klathmonas Meydanı’nda gerçekleştiriliyor. Sağlık işçilerinin de katıldığı grev nedeniyle hastanelerin acil servisleri dışında hizmet verilmiyor. Öğretmenler, gazeteciler, posta çalışanları da greve katıldılar. Grev, İşçi Sendikaları Konfederasyonu GSEE ile Memur Sendikaları Konfederasyonu ADEDY’nin yaptığı çağrıyla gerçekleştiriliyor.

Yunanistan işçi sınıfı, 12 Kasımda da Avrupa Birliği’nin dayatmasıyla yapılacağı ifade edilen vergi artışlarını protesto etmek için greve gitmişti.

Yunanistan Başbakanı Çipras, kurtarma paketleri çerçevesinde yapılacak kesintileri sert bir şekilde protesto eden muhalefet için “it ürür kervan yürür” diyor. Seçimlerin yenilenmesinin ardından yeniden iktidar koltuğuna oturmasına güvenen Çipras, önceki dönemde sosyal reformlar ve AB ile ilişkiler konusunda verdiği sözleri bir kenara bırakarak, krizin faturasını Yunun işçi sınıfından çıkarmaya girişti. Yunan işçi sınıfı da ülke genelinde hayatı durduran grevlerle Çipras’a cevap veriyor ve bu politikaları rahatça geçiremeyeceğini ifade ediyor.

3 Aralık 2015


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this