UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Yunanistan’da Kamu İşçileri Genel Grevde

Yunan kamu işçileri 23 Eylülde Avrupa Birliği ve IMF’nin dayattığı işten atmaları protesto etmek için genel greve çıktılar. Kamu emekçilerinin bağlı olduğu ADEDY sendikasının çağrısıyla öğretmenler, doktorlar, acil servisler dışındaki hastane çalışanları, belediye işçileri, otobüs şoförleri 24 saat boyunca iş bıraktılar.

“İşten Atmalara Hayır”, “AB, IMF Defol”, “Samaras İstifa!” pankartları taşıyan işçiler, Maliye Bakanlığı’nda çalışırken işten atılan yüzlerce kadın temizlik işçisinin işe iade davasının görüldüğü Yüksek Mahkeme önünde bir araya geldiler. Kadın işçiler aylardır Maliye Bakanlığı önünde direnişlerini sürdürüyorlar. Mahkeme, gösteriler üzerine kararı Şubat ayına erteledi.  

Bir açıklama yapan ADEDY, “mücadelemize devam edeceğiz ve eylemlerimizi yaygınlaştıracağız” dedi. ADEDY, işten atılan tüm kamu çalışanlarının yeniden işlerine dönmesini talep ediyor.

İşçilerin istifasını istediği Başbakan Antonis Samaras ise grev sırasında Yunanistan’a en fazla krediyi veren Almanya’ya giderek Angela Merkel’le bir dizi görüşme yaptı. AB ülkeleri, 2010’dan bu yana Yunanistan’a “kurtarma paketi” adı altında 240 milyar Avro kredi verdi. Bunun karşılığında vergileri arttırma ve kamu harcamalarını kısma sözü veren Yunanistan hükümeti, çok sayıda kamu işçisini işten çıkardı, maaşlardan ve sosyal haklardan kesintiler yaptı, vergileri arttırdı. Greve çıkan işçiler her şeylerinin ellerinden alındığını, sermaye sınıfına peşkeş çekildiğini ifade ediyorlar. İşsizlik oranının AB ortalamasının iki katına çıktığı ülkede, işçiler kendilerini daha da zor günlerin beklediğini belirtiyorlar.

24 Eylül 2014


  Dünyadan

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this