UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Yüz Binlerce İşçiyle Beraber İsyanı ve Coşkuyu Yaşadık

Marmara Üniversitesinden UİD-DER’li bir öğrenci

UİD-DER’in Gebze Gençlik Komisyonu olarak düzenlemiş olduğumuz piknikte neler yaşadığımızı bir üniversite öğrencisi olarak sizlerle paylaşmak istiyorum. Öğrenci arkadaşlar, işçi öğrenciler ve işsiz genç arkadaşların katılımıyla gerçekleşen pikniğimizde, gençlik ve yaklaşmakta olan 1 Mayıs üzerine sohbetler ettik, şarkılar söyledik, oyunlar oynadık, birbirimize bir şeyler katmaya çalıştık. 1 Mayıs’la ilgili sohbetlerimizde, “gençler üzerinde neden baskı ve korku var” gibi sorulara yanıt bulmaya çalıştık. Görünen o ki ilk kez katılacak arkadaşların kafasında oluşan soru işaretleri, temelde medyadan ve gazete manşetlerinden kaynaklanmaktaydı. Hâlbuki bunun ne kadar yanlış olduğunu ve 1 Mayıs’ın bir şenlik havasında, dayanışma ve beraberlik içinde geçtiğini anlatmaya çalıştık.

“1 Mayıs mutluluğa giden yoldaki adımlarımızdan biridir. 1 Mayıs hepimizin bir arada omuz omuza durmak zorunda olduğu bir gündür. Acının, derdin, tasanın bir gün yerini gülümsemelere, şen kahkahalara bırakacağı günün provasıdır. Mutluluğumuzu, zamanımızı, hayatımızı, gençliğimizi fabrika köşelerinde çalanlara karşı gösterilecek tepkinin provasıdır. Hayata ilişkin korkularımız, gelecek kaygımız ve geçim derdiyle kara düşüncelere daldığımız günlerin intikamının provasıdır. Cebimize giremeyen paranın, evimize giremeyen bir kap yemeğin, babamızın cebimize harçlık koyamadığı günlerin haykırışıdır. Bir annenin gözyaşlarıdır evladının arkasından. Meslek hastalığına yakalanmış bir yakınımıza vefa borcumuzdur ya da iş cinayetlerine kurban verdiğimiz bir arkadaşımızın soğuk cesedidir ve aklımıza gelebilecek her türlü acı dolu günün güzel günlere kavuşacağı bir gündür… Bir halay da sen çekmelisin, zor günlerinin hatırına bir slogan da sen atmalısın bağıra bağıra ki rahatlayasın. O haykırışlar altında büyümelisin ki, ne kadar büyük bir sınıfın evladı olduğunu görebilesin. Geleceğin dünyasının provasını görmek isteyen arkadaşların katılması gereken bir gün, geleceği şimdiden yaşamak isteyenler katılmalı 1 Mayıs’a. Biz Gebze Gençlik Komisyonu olarak öğrenci ve işçi arkadaşlarımızla beraber alanlardayız, çünkü bizler geçmişi konuşanlardan ziyade gelecekle büyümek isteyenlerdeniz, çünkü bizler yaşanan acıları bir daha yaşamak ve yaşatmak istemiyoruz gelecek kuşaklara. Mutluluğu arayan ve yaşamak isteyen herkesi beraber olmaya ve alanlara çağırıyoruz…”

İşte genç arkadaşlarımızla bunları konuştuk ve 1 Mayıs günü geldiğinde de yüz binlerce işçi ile beraber isyanı ve coşkuyu tıpkı böyle yaşadık.

Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın örgütlü mücadelemiz!

16 Mayıs 2010


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this