UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Zincirlerinden Kurtulmak

GOSB’dan metal işçisi bir kadın

Köleler ayağa kalkmasalardı zincirlerini fark etmeyeceklerdi. Ayağa kalkıp zincirlerini fark etmeselerdi onlardan kurtulmak istemeyeceklerdi. Değişmeyecek diye zannedilen her şey değişmiş. Bu günün dünyasında kapitalist sömürü düzeni hükmünü sürse de, eni sonu işçi sınıfının demir yumruğuyla yerle yeksan olacaktır. O zaman insanlar sınıfların, sınırların, savaşların, sömürünün olmadığı yaşanılası bir dünyaya kucak açacaktır kardeşçe.

Köle sahipleri, köleleri ayaklarından zincirlediler itaat etmeleri için. Patronlar sınıfı ise elinden, kolundan, gözünden, kulağından, beyninden her yanından bağladı işçileri. Yalanlar gerçeğe, gerçekler yalana döndü. Umutsuzluk, çaresizlik sardı her yanı. Köleler zincirlendi, işçiler, emekçiler ise zehirleniyor her geçen gün bu çarkı bozuk düzende. Ama bir gerçek asla değişmeyecek, her karanlık gecenin sonunda elbet güneş doğacaktır. İşçi sınıfının ayağa kalktığında neler yaptığı tarihle sabitlenmiştir. Hangi yalan, hangi güç silebilir yaşanmış gerçekleri, işçi sınıfının 1917 Ekiminde kazandığı zaferi? Hiçbir kuvvet silemez, üzerini örtmeye çalışsalar da gerçekler inatçıdır, gerçekler güçlüdür yalanlardan. Gün gelir devran döner, işçi sınıfı her şeyin hesabını sorar tepeye çöreklenmiş bir avuç asalaktan. O güne değin de işçi sınıfının gücüne inanan mücadeleden kopmayan işçiler ilmek ilmek örecektir sınıfının mücadele ağlarını.

bir şafak vakti karanlığın kenarından

onlar ağır ellerini toprağa basıp doğruldukları zaman.

En bilgin aynalara en renkli şekilleri aksettiren onlardır.

Asırda onlar yendi, onlar yenildi.

Çok sözler edildi onlara dair ve onlar için:

Zincirlerinden başka kaybedecek şeyleri yoktur,

denildi.

Bugün de içinden geçtiğimiz sürecin vahameti ortadadır. Gün be gün artan yoksulluk, açlık, kadın cinayetleri, yetersiz sağlık ve eğitim hizmetleri, grevlerin yasaklanması, demokratik hak ve özgürlüklerin kısıtlanması, düşen ücretler, uzayan iş saatleri, taşeron belası, özel istihdam büroları saymakla bitmeyecek kadar çok olan ortak sorunlarımız! Patronların ve onların siyasi temsilcilerinin belirlediği kanunlar hayatlarımızı şekillendirirken, bir kez olsun fikri sorulmayan milyonlarca işçi, işsiz, öğrenci olarak sesimizi yükseltmek için emeğin, birliğin, dayanışmanın günü olan 1 Mayıs’ta UİD DER’le alanlara!

28 Nisan 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this