UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Zonguldak Maden İşçilerinden Özelleştirmeye Karşı Eylem

Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu TTK’da çalışan maden işçileri, kurumun özelleştirilmesi iddialarına karşı bir eylem gerçekleştirdiler. Maden işçileri, 14 Temmuzda, Genel Maden İşçileri Sendikası önünde bir araya geldiler. İşçiler baretleriyle, iş kıyafetleriyle ve dövizleriyle “Soma’yı, Ermenek’i Unutmadık. Özelde Öleceğimize Meydanlarda Ölürüz!” pankartının arkasında yürüyüşe geçtiler. Maden işçileri ve ailelerinden, çeşitli demokratik kitle örgütlerinden oluşan kitle “İş, Ekmek Yoksa Barış da Yok”, “Zonguldak’a Uzanan Eller Kırılsın”, “Madenci Feneri Sönmeyecek” sloganlarıyla Madenci Anıtı’na ulaştı. Burada işçileri onlara destek veren Zonguldaklı emekçiler karşıladı.

Madenci Anıtı önünde bir açıklama yapan GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, TTK’nın özelleştirileceği iddialarına değindi. Özelleştirmeye tepki gösteren ve bu girişimden vazgeçildiği açıklanıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini dile getiren Demirci, şöyle konuştu:  “Biz madenciler ve Zonguldak halkı olarak 1990 ve 1994’te tek yürek ve tek ses olarak bu yanlışa nasıl ‘dur’ dediysek bugün de buna engel olacağız. Biz, Zonguldak gerçeğini hep birlikte anlatmaya devam edeceğiz. Sesimizi, bu çığlığımızı buradan, yer üstünden duymazlarsa, yer altından 8 şiddetinde deprem gibi duyurmaya devam edeceğiz.”

Havzada 100-150 yıl boyunca demir-çelik sektörünü ve sanayisini güvencede tutacak taş kömürü rezervi olduğunu, 5 bin işçi açığı bulunduğunu belirten Demirci, özelleştirme planlarından vazgeçilmesini istedi. Özelleştirmenin ölüm demek olduğunu daha önce gördüklerini dile getiren Demirci, “son nefesimize kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi. Tekellerin kârı için halkın ve işçilerin açlığa, işsizliğe, yoksulluğa mahkûm edilmek istendiğini anlatan Demirci, 1990 grevini ve Büyük Madenci Yürüyüşünü hatırlatarak “Eğer AKP sesimizi duymazsa yarın yeniden alanlarda meydanlarda olacağız” dedi. Demirci’nin konuşması sık sık işçilerin hükümete yönelik öfkeli sloganlarıyla kesildi. Demirci’nin konuşmasının ardından kitle Valiliğe doğru yürüyerek eylemini bitirdi.

15 Temmuz 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this