UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Zonguldak’ta Göçük: Üç Madenci Yaşamını Kaybetti

Sermaye sınıfının sınır tanımaz kâr hırsı işçilerin canını almaya, işçi ailelerini acı ve gözyaşına boğmaya devam ediyor. Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde, İ.A’ya ait ruhsatsız maden ocağında metan gazı sıkışması nedeniyle patlama oldu. Gerçekleşen patlamada 2 işçi yaralandı, üç işçi ise yaşamını kaybetti.

Patlama saat 03.00 sularında, Kilimli’ye bağlı Asgaritepe mevkiindeki madende gerçekleşti. Patlamadan sonra işçilerin bir kısmı oksijen maskelerini takarak dışarı çıkmayı başardı. Ancak 5 işçi ocakta mahsur kaldı. 2 işçi kurtarılırken, 3 işçinin ise cansız bedeni dışarı çıkartıldı. Uğur Göktaş, Kenan Çavuş ve Hasan Gençtürk adlı işçiler, sermaye sınıfının açgözlülüğünün kurbanı oldular.

Daha fazla kâr peşinde olan patronlar sınıfı, iş güvenliği önlemlerini umursamadan işçileri çalıştırmaya devam ediyor. Gözünü kâr hırsı bürümüş maden ocağı sahipleri, gerekli önlemleri almadan işçileri maden ocaklarına sürüyorlar. Siyasi iktidar ise iş güvenliği önlemlerinin alınıp alınmadığını gerektiği gibi denetlemiyor. Madenlerde peş peşe göçükler olmasına, Soma’da 301 işçi aynı anda katledilmesine rağmen, gerekli tedbirler alınmıyor. Sonuç olarak madenlerden ölüm haberleri gelmeye devam ediyor. Patronlar sermayesini büyütürken işçiler ölüyor. Geride ise gözü yaşlı ve acılı aileler kalıyor.

İş kazaları ve iş cinayetleri, bugün işçi sınıfının en can yakıcı sorunlarının başında geliyor. İşçiler örgütlenip bu gidişata dur demedikleri müddetçe, iş kazaları ve iş cinayetleri yazık devam edecek.

21 Kasım 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this