UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Zonguldak’ta Madende İş Cinayeti

Maden ocakları, hakları her geçen gün daha fazla ellerinden alınan, iş güvenceleri yok edilen madencilere mezar olmaya devam ediyor. 27 Kasımda Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde TTK’ye ait maden ocağında meydana gelen göçükte 2 işçi hayatını kaybetti.

TTK Karadon Taşkömürü İşletme Müessese Müdürlüğü’ne ait kömür ocağında, eksi 360-460 kotları arasında bulunan galeride meydana gelen tavan çökmesi sonucu 3 işçi göçük altında kaldı. İşçilerden Abdülkadir Cebecik yaralı olarak kurtarıldı. Göçük altında mahsur kalan 37 yaşındaki Cafer Tepebaşı ile 33 yaşındaki İsa Çeltik’in cansız bedenlerine 3 saat sonra ulaşılabildi.

Dışarıda bekleyen madenciler, arkadaşlarının ölümü karşısında büyük üzüntü yaşadılar. Sedye üzerinde madenden çıkarılan arkadaşlarının cansız bedenlerine sarılarak ağladılar.

TTK Karadon Müessese Müdürlüğü’ne ait maden ocağında 17 Mayıs 2010’da gerçekleşen büyük faciada 30 maden işçisi yaşamını yitirmişti. Zonguldak madenlerinde geçen Temmuz ayında iki ayrı iş cinayeti meydana gelmişti. 24 Temmuzda TTK’ya ait maden ocağında meydana gelen göçükte Ramazan Zurnacı; 1 Temmuzda özel bir şirket tarafından işletilen bir maden ocağında gaz zehirlenmesi sonucu 40 yaşındaki Kenan Kulakçı ile 26 yaşındaki Oğuz Demir hayatını kaybetmişti.

Kapitalistlerin kârı büyütmeye odaklanmış üretim mantığı, maden patronlarının aç gözlülüğü can almaya devam ediyor. Hükümetin madenlerin özelleştirilmesinin ve rödovansla işletilmesinin yolunu açması da, işçilerin maden ocaklarında, inşaatlarda, fabrikalarda her geçen gün daha fazla sayıda ölmesine neden oluyor.

28 Kasım 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this