Navigation

Buradasınız

50. Yılında 15-16 Haziran

15 Haziran sabahı 1970: İşçi bölgeleri kaynıyor

15 Haziran 2020 - 10:00

DİSK 14 Haziran akşamı yasaya karşı direnme kararı almıştı ve o gece işçi semtlerinde, fabrikalarda konuşulan tek konu DİSK’in aldığı bu karardı. Temsilciler fabrikalarına giderek durumu işçilere anlatıyor, nasıl bir eylem yapacaklarını belirliyorlardı. Kimi fabrikalar sokağa çıkarak yürüyüşe geçme, kimi fabrikalarsa üretimi durdurarak fabrikayı işgal eyleminde karar kıldı.

1-foto-maden-is-15-haziran-1970.jpg

15 Haziran sabahı Maden-İş gazetesi “İşçi Sınıfı Hazır Ol! Büyük Savaşımız Başlıyor” manşetiyle çıktı. Gece boyunca fabrikalar adeta fokurdamıştı; işçiler öfkeli ve DİSK’i savunmakta kararlıydılar.

2-foto_1.jpg

15 Haziran sabahı. Uzel işçileri iş bırakıp fabrikanın önünde toplanmışlar. Gülüyor ve meraklı gözlerle kadraja bakıyorlar. Birazdan Edirnekapı’ya ve oradan da Topkapı’ya yürüyecekler.

Daha gece vardiyalarında başladı işçilerin direnişi. Gece vardiyasına gelen işçiler tezgâhlarının başına geçtiler ama makineleri çalıştırmadılar. Maden-İş, Lastik-İş, Kimya-İş, Gıda-İş ve Basın-İş ağırlıklı olmak üzere DİSK’in örgütlü olduğu işyerlerinin büyük kısmında üretim durdu. Ancak sabah olduğunda işçiler üretimi durdurmakla yetinmedi, yatağından taşan nehir gibi sokaklara aktı. Karşısına çıkan her şeyi önüne katarak devleşen bir nehirdi bu! İşçi sınıfının mücadele tarihine kazınacak olan 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi yazılmaya başlıyordu.