Navigation

Sınıf, Emek, Tarih, Yaşam

Buradasınız

50. Yılında 15-16 Haziran

Anadolu Yakası: Fabrikalar boşalıyor 2/3

15 Haziran 2020 - 18:36

Sabah 8.30’da Maltepe’de bulunan ECA Presdöküm’de şalteri indiren işçiler yürüyüşe geçtiler. Yol boyunca Türk-İş’in örgütlü olduğu Yunus Çimento, Mutlu Akü, EAS Akü ve Süperlit Boru fabrikalarının işçilerini de yanlarına alarak E-5’e çıktılar. Yürüyüş sırasında banliyö trenlerini bir saat kadar durdurdular. Paşabahçe’deki işçiler ise Üsküdar’a doğru yola çıktı.

1-foto-anadolu-yakasi.jpg

Bu fotoğrafta belli ki pek çok fabrikadan işçi var. Kimisinin ellerinde sopalar var. Kavurucu Haziran güneşine karşı kimisi gazete sayfalarından kimisi ağaç dallarından gölgelik yapmış kendine. Haziran sıcak, direniş sıcak, dayanışma sıcak, yol uzun. Dönüp kadraja bakıyorlar ve ilerliyorlar.

Bugün Uzunçayır’daki Akasya alışveriş merkezinin yerinde bir zamanlar OTOSAN fabrikası vardı. 15 Haziran sabahı OTOSAN işçileri ilk yürüyüşe geçenlerdendi. 1500 işçi üzerlerinde tulumları ve iş ayakkabılarıyla, kartonlardan yaptıkları dövizlerle çıktılar fabrikadan. E-5’e çıkarak Kartal yönüne doğru yürümeye başladılar. Ve 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişinin simgesi haline gelen o fotoğraf karelerini oluşturdular. Fotoğrafta kocaman pankartlarıyla işçiler gururla yürüyorlar, kol kola girmiş kendinden emin adımlarla ilerliyorlar.

E-5 boyunca sloganlarla, tezahüratlarla yolun iki tarafında bulunan fabrikalardan çıkan işçiler OTOSAN işçilerine katılıyordu. Simso, DMO, Bürosan, Aksan, Eas, Türkeli… Geçtikleri yerlerde fabrikalar hızla boşalıyor yürüyüş koluna katılıyordu.Aynı anda Cevizli’deki Tugay Yolu’nda bulunan Silvan fabrikasının işçileri, Singer ve Mühendislik Sanayi işçilerini de yanlarına katarak Cevizli Tekel’e doğru yürüyüşe geçtiler. Tekel’de Türk-İş örgütlüydü. Çoğunluğu kadın 4000 işçi vardı üretimde çalışan. İşçiler fabrika önüne geldiğinde Tekel işçileri de bahçeye çıktılar. Tekel işçisi Ahmet Sarıcan o anı ve gelişmeleri aktarıyor: