Navigation

Buradasınız

50. Yılında 15-16 Haziran

Anadolu Yakası: İşçi seli Kadıköy’e akıyor

16 Haziran 2020 - 15:44

Anadolu yakasındaki ikinci yürüyüş kolunu Maden-İş üyesi Otosan Fabrikası işçileri oluşturmuştu. Onlara başkaları eklendi ve Ankara Asfaltı’ndan (E5) Üsküdar yönüne doğru harekete geçtiler.

ECA, Tekel, Singer ve Vinylex gibi sahil tarafındaki fabrikaların işçilerinin oluşturduğu yürüyüş kolu Bağdat Caddesi’nden Kadıköy’e ilerleyecekti.


Ana kollardan bir diğeri ise başta Arçelik ve Doğu Galvaniz olmak üzere Ankara Asfaltı’nın üzerindeki fabrikaların işçileri oluşturuyordu. Bu işçiler de yönleri Kadıköy’e dönük olarak yürüyorlardı.


UİD-DER’li işçilerden mesajlar: Köklerimiz bir çınar gibi ulu ve sağlam

15-16 Haziran 1970 işçi sınıfının tek yumruk olup patronlara kök söktürdüğü bir tarihtir. Ama bu tarihin bir önemi daha var. O da işçi sınıfının bağrında doğup büyüyen, işçilerin mücadele örgütü UİD-DER’in kuruluş tarihi. UİD-DER 15-16 Haziran direnişçilerinin mücadelesine sahip çıkıyor, o mücadele ruhuyla kavgaya atılıyor ve bu ruhu tek tek bütün işçilere taşımak için var gücüyle çalışıyor. Ne mutlu ki, bugün ben de bu ruhu taşıyorum, ne mutlu ki UİD-DER çatısı altında öğreniyorum, örgütleniyorum, mücadele ediyorum. Derler ya anlatılmaz yaşanır diye, bu gurur işte öyle bir şey, kesinlikle anlatılmaz. Yaşaması ise tarifsiz. Bu yüzden diyorum ki, hey işçi kardeş gel ve bu gururu yaşa. Geçmişten geleceğe bağlanan bu onurlu yolda bizimle yürü. Selam olsun 15-16 Haziranları yaratan şanlı işçi sınıfına! Selam olsun mücadele yolumuza ışık tutanlara, kavgayı geleceğe taşıyanlara!

Tuzla’dan işsiz bir işçi