Navigation

Buradasınız

50. Yılında 15-16 Haziran

Avrupa Yakası: Dört bir koldan yürüyoruz 1/3

15 Haziran 2020 - 21:28

bir şarkı söyleyip çoğalmak yığınlarla
çoğalmak ekinlerce ormanlarca sularca
ve direnmek karanlıklara
kafa tutmak korolarla

ey düşleri yaşamlarından büyük barış savaşçıları
haykırıp çıkmak karanlıklardan
toplayın meyvaları açın sofraları bir bir kardeşliklere
süpürün öksüzlüğü yeryüzü sokaklarından

hadin kardeşlerim hadin
silkin meyvaları yeni bayram sabahlarına
doldurun caddeleri ölümsüz adımlarınızla
biraz daha biraz daha biraz daha yükseltin seslerinizi

Yeniden Şaşmak Güneşe, Hasan Hüseyin

1-foto-avrupa-yakasi-15-haziran.jpg

Avrupa yakasını üç koldan kuşatıyor işçiler. Fabrikalarla gecekondu semtleri arasındaki yan yolları kullanmıyorlar bu kez. Sanayinin can damarı olan işçi havzalarında ana yollara dökülüyorlar.

Sabah saat 10.00’a doğru Alibeyköy, Eyüp ve Silahtarağa bölgesindeki Sungurlar, Elektro-Metal, Gıslaved ve Türk Demir Döküm işçileri Topkapı’ya doğru yürüyüşe geçti. Direnişin ve iş bırakmanın en uzun sürdüğü fabrikalar bu bölgelerde bulunuyor. Türk Demir döküm ve Sungurlar Kazan Fabrikaları. İşçi eşleri ve çocukları ile mahallelerden komşular da eylemlere katılıyorlar. Pankartları geceden hazırdı. 15-16 Haziran’ın sembol fotoğraflarından biri olan bu kare böyle ortaya çıktı.

Yürüyüşe geçen Gıslaved Lastik fabrikasındaki 1200 işçinin 700’ü kadındı. Yürüyüşün en önünde yer alıyordu beyaz önlükleri ve başörtüleriyle emekçi kadınlar. Daha fabrikadan çıkmadan uğruna mücadele ettikleri taleplerini, örgütlülüklerini ellerinden almak isteyenlere karşı duydukları öfkelerini dile getiren dövizlerini hazırlamışlardı işçiler. Birbirine sımsıkı kenetlenerek birleşe birleşe ilerliyorlardı. Karşılarına çıkan polis ve asker barikatlarını korkusuzca aşıp geçmişler, Eyüp yolunu trafiğe kapatmışlardı. İçlerinde hamile kadınlar bile vardı.

CNN Türk’te yayınlanan Hayatın Tanığı belgeseline konuşan dönemin Lastik-İş Genel Sekreteri Niyazi Kuas ve DİSK eski genel sekreteri Mehmet Atay sınıfımızın kadınlarını gururla anımsıyor…