Navigation

Sınıf, Emek, Tarih, Yaşam

Buradasınız

50. Yılında 15-16 Haziran

Derby işçisi anlatıyor

17 Haziran 2020 - 15:13

Kazlıçeşme’de bulunan Derby lastik fabrikasında Lastik-İş Sendikası örgütlüydü. 1967 yılında Lastik-İş Sendikası Türk-İş’ten ayrılıp DİSK’in kurucu sendikalarından biri oldu. Korkuya kapılan patronlar, Türk-İş bürokratlarının yönlendirmesiyle, Derby’de çalışan beyaz yakalı işçilere Kauçuk-İş adıyla yeni bir sendika kurdurdular. İşçileri ayak oyunlarıyla, işten atma tehditleriyle, baskıyla Kauçuk-İş’e üye kaydettiler. Patron önceleri amacına ulaşmış, Lastik-İş’i zayıflatmış görünüyordu.
Oysa rüzgâr kısa zamanda tersine dönecekti. Sene 1968, aylardan Temmuz olduğunda Derby işçileri sendika seçme haklarına sahip çıkmak için fabrikalarını işgal ettiler ve zafer kazandılar. Türkiye’de fabrika işgalleri dalgasını başlattılar. Ama mücadele burada bitmedi. 15-16 Haziran geldiğinde Derby işçileri Lastik-İş’e sahip çıkmak için en önde yürüyeceklerdi.
Burada 1990’lı yıllarda yapılmış bir söyleşinin kaset kaydından bir kesit aktaracağız sizlere. Hem fabrika işgalini hem de 15-16 Haziran’ı yaşayan bir Derby işçisi, Lastik-İş’e nasıl sahip çıktıklarını anlatıyor.


Derby işçileri 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişinden sonra da sendikalarına ve haklarına sahip çıkma mücadelesine devam edeceklerdi. 17 Haziran sabahı işyerlerine döndüklerinde şalterleri açmayacak, temsilci arkadaşları serbest bırakılıncaya kadar çalışmayı reddedeceklerdi. İşte Derby işçisi o gün gösterdikleri kararlılığı anlatıyor…