Navigation

Buradasınız

Fotoğraflarla Sıkılı Yumruk: Dünyada Yükselen İsyan!

1 Temmuz 2020 - 19:50

ABD’de ırkçı bir polis, gözaltına aldığı siyah Amerikalı George Floyd’un boynuna dizini dakikalarca bastırarak öldürdü. Ölmeden önce defalarca “nefes alamıyorum” diye haykıran Floyd’un katledilişi, ABD’de büyük yankı uyandırdı. Ülke çapında başlayan protestolar, dalgalar halinde diğer ülkelere yayıldı. Meydanlar ırkçılığa ve kapitalizme karşı öfkeyle doldu. Siyah-beyaz, kadın-erkek emekçiler koronavirüs oyununu bozdular ve “nefes alamıyoruz” diyerek sıkılı yumruklarını göğe kaldırdılar.

ABD’de sonu görünmeyen bir emekçi seline bakıyoruz, sıkılı yumruklar havada! Kadınıyla, erkeğiyle kapitalist sömürü sisteminin yarattığı ırkçılığa karşı kitleler akmış sokaklara. Beyaz emekçiler en ön safa yerleşerek ırkçılığa lanet okuyor ve siyah kardeşlerine dayanışma duygularını sunuyorlar. “Size yapılan bize de yapılmıştır” diyorlar. Bu fotoğrafta emekçilerin yüzünde hüzün var ama duygu birliği ve mücadele azmi de var. Ön sıralarda, bisikletinin üzerindeki beyaz çocuğa ne demeli? En önünden selamlıyor bizleri. Bizden de sana selam olsun!


Emeğin ortak dili gibidir sıkılı yumruk! Dünyanın neresinde olursa olsun; konuştukları dilleri, derilerinin rengi, inançları ne olursa olsun emekçilerin ortak duygularının ifadesidir. İnanç, direnç, dayanışma, birlik… Bizlere ne çok şey anlatıyor bu sembol. Fotoğrafa dikkatle bakalım. Binlerce kilometre ötedeki ABD’li sınıf kardeşlerimiz bu pozlarıyla, tek bir söz bile kullanmadan ne çok şey anlatıyorlar bizlere!


Evlerinin önünden geçen bir yürüyüş kolunu seyre durmuş dört küçük çocuk. Eşitsizliğe karşı isyanın sesi çocuk gözlerinde yankısını bulmuş sanki! Şimdilik gözleriyle, sıkılı yumruklarıyla eşlik ediyorlar yürüyenlere. Kim bilir belki de sonra yürüyenlerin arkasına takılıp “Nefes Alamıyoruz”, “Adalet Yoksa Barış da Yok”, “Sessiz Kalmak da Şiddettir!” sloganlarına da eşlik ettiler.


ABD’de her yıl binin üzerinde siyah polis tarafından katlediliyor. Son olarak Floyd’un öldürülmesiyle taşan işçi ve emekçilerin öfkesinin bir dışa vurumu bu fotoğraf! Tanklar, ulusal muhafız birlikleri, onlarca kentte ilan edilen sokağa çıkma yasakları, on binleri bulan gözaltı dalgası… Birlik olmanın, dayanışma içinde olmanın coşkusu ve kararlılığı hepsinden üstün geldi. Egemenler her yerde aynı tutumu alır, hakkını savunan ve adalet isteyen emekçilerin karşısına tankları dikerler. İsterseniz "Aylardan Hazirandı, İşçiler Tarih Yazdı" yayın akışımızı ziyaret edelim ve 15-16 Haziranda işçilerin önüne dikilen tanklara bir bakalım.


ABD’de başlayan protesto dalgası hızla dünyanın çeşitli ülkelerine yayıldı. Fransa’dan bir fotoğraf bu... Arkada Başkent Paris’in görkemli Eyfel kulesi görünüyor. Bir o kadar görkemli eyleme ev sahipliği yapıyor Paris, arkadaki dövizde Fransızca “Herkes İçin Adalet!” yazıyor. Koronavirüs öncesi aylar boyunca sarı yeleklerini kuşanıp Paris sokaklarını egemenlere dar eden emekçi kitleler, yeniden boy gösteriyor.


Avrupa’dan bir başka başkente, Londra’ya uzanıyoruz. Trafalgar Meydanındayız. İngiltere Kraliyet yönetiminin, bu meydandaki aslan heykellerini halkın toplanmasını engellemek için yaptırdığı söylenir. Ama birleşince bir aslana dönüşen emekçileri aslan heykelleri nasıl engelleyebilir ki? Bu meydan dünden bugüne isyanların ve protestoların merkezi olmuştur. Aynı bu fotoğraftaki gibi!


Bu fotoğraf ise Avustralya’dan. Ortadaki dövize bakarken, hemen solda sıkılı yumruğunu kaldırıp gençlere güç veren ninemizi de görmezlikten gelmeyelim! Koşullar ne kadar zorlu olursa olsun direnmektir hayat. Direnme azminin en güzel simgelerinden biri olan sıkılı yumruk, bu büyük sembol ezilenlerin mücadelesiyle geçmişten geleceğe taşındı. Bugün ise “Kapitalizm Bizi Nefessiz Bırakıyor!” diyerek ayağa kalkan emekçilerin mücadelesiyle bir kıtadan diğerine yolculuk yapıyor.