Navigation

Sınıf, Emek, Tarih, Yaşam

Buradasınız

50. Yılında 15-16 Haziran

Gebze ve İzmit hattında neler oldu? 1/2

16 Haziran 2020 - 00:21

El Tutuşa Tutuşa


Ne kadar çok elimiz varmış meğer!
İlkin, senin elinle tutuşan benimki
Sonra çocuklarınki
Gençlerinki
Tekel İşçilerininki
Sonra, ellerin elleri...
Ne kadar çok elimiz oldu, baksana,
Tutuşa tutuşa
Bir orman yangını gibi


Can Yücel

Arçelik fabrikası başta olmak üzere Tuzla, Çayırova civarındaki fabrikalarda çalışan işçiler sabah saatlerinde E-5 yolunu trafiğe kapatarak Gebze yönüne doğru yürüyüşe geçtiler. Yüzlerinde pırıl pırıl bir sevinç var. Nasıl olmasın? Onlar şimdi on binlerce yürek, on binlerce yumruk olarak birleşmişler, tek yürek, tek yumruk olmuşlar. Yan yana büyük adımlarla işçi düşmanlarına karşı yürüyorlar.


Sabah saat 10.00 civarında İzmit ve Gebze fabrikaları da hareketlenmişti. “İşveren Saltanatına Son!” Böyle yazıyordu İzmit şehir merkezine doğru yürüyen işçilerin taşıdığı dövizlerin birinde. Aygaz, Çelik Halat, Rabak, Anadolu Döküm, Türk Kablo, Philips… Yüzlerce işçi, önlerine çıkan fabrikalardaki işçileri de yanlarına alarak binlere ulaşıyor, yoluna öyle devam ediyordu. Nasıl ki ekmek ve su insan için hayati bir ihtiyaçsa, dayanışma da sınıf mücadelesi için öyledir. İşçiler dayanışmayla kenetlenir, kenetlendikçe güçlenirler. Ayağa kalkan işçilerin birbirleriyle nasıl dayanışma içerisinde olduğunu, İzmit Çelik Halat işçisi İlyas Bayrak anlatıyor. Bayrak; bilinçlenen, birleşen ve güçlenen işçilerin neler yapabildiğinin örneklerini sunuyor.


UİD-DER’li işçiler: Köklerimiz bir çınar gibi ulu ve sağlam

15-16 Haziran Direnişi işçi sınıfının mücadele ve umut dolu tarihinden önemli bir parçadır. İşçiler biz buradayız diye haykırıyor, sınıf düşmanı olan patronlara adeta meydan okuyordu. Bu meydan okuyuş ve mücadele, işçi sınıfına büyük dersler bıraktı ve adeta bir deniz feneri gibi yolumuzu aydınlatıyor. Selam olsun sana ey görkemli deniz feneri! Geçmişi geleceğe bağlayan UİD-DER’e selam olsun!

Hadımköy’den bir grup genç işçi