Navigation

Sınıf, Emek, Tarih, Yaşam

Buradasınız

50. Yılında 15-16 Haziran

Hareket saati geldi, yürüyüş kolları oluşuyor

16 Haziran 2020 - 13:35

İstanbul Avrupa Yakasında İstinye, Paşabahçe, Gültepe, Levent, Silahtar, Kâğıthane, Eyüp, Topçular, Atışalanı, Maltepe, Topkapı, Bayrampaşa, Bakırköy’deki işyerleri birer birer yollara aktı. İstanbul Anadolu Yakası’nda Üsküdar, Maltepe, Kartal, Pendik, Tuzla ve Çayırova yörelerindeki işçiler de yürüyüşe geçti.

İstanbul’un her iki yakasında üçer ana yürüyüş kolu oluşturulmuştu. Çeşitli bölgelerden işçiler, aynı vücudun kılcal damarları gibi bu ana yürüyüş damarlarına akıyordu. İstikamet Taksim ve Kadıköy’dü! İşçiler seslerini, kararlılıklarını ve taleplerini daha fazla insana duyurmak için yüzlerini şehrin merkezine dönecekti.


Yüzlerini şehrin merkezindeki emekçilere dönmekle kalmamışlar, bu anın ölümsüzleşmesiyle bizlere, yarım asır sonrasına da bakıyorlar. O güne dek bir böcek kadar değersiz görülüp aşağılanan bu işçiler, ilk kez bir bütün halinde kükremiş ve patronlar bu kükremeyle sarsılmışlardı. Düne kadar fabrikada itilip kakılan, süklüm püklüm işçi, o günlerde yumruğu sıkılı, öfkesi gürbüz, yiğit bir savaşçı olmuştu.


UİD-DER’li işçilerden mesajlar: Köklerimiz bir çınar gibi ulu ve sağlam

Ne Mutlu UİD-DER Saflarında Mücadeleyi Büyütenlere! Biz UİD-DER’li kadın, erkek, genç işçileriz. Aramızda uzun yıllardır UİD-DER saflarında mücadelenin içinde olanlarımız da var, saflarımıza yeni katılanlar da… Hepimiz aynı duygularla, aynı coşkuyla selamlıyoruz örgütümüzün 14. mücadele yılını! Sorgulamayı, tartışmayı, dostluğu, paylaşmayı, dayanışmayı, kardeşliği ve en önemlisi mücadeleyi biz UİD-DER’de öğrendik. UİD-DER’in öğrettikleriyle tutunduk hayata ve mücadeleye. Biliyoruz ki, nerede olursa olsun bütün UİD-DER’liler ortak bir bilince ve anlayışa sahipler. Bütün UİD-DER’liler aynı hamurdan pişirilmiş ekmekler gibi birbirine benzer. Hayır, bu tek tiplilik değil… Her bireyin sahip olduğu yetenek ve içsel zenginliğin UİD-DER’in mücadele anlayışıyla yoğrulmasının sonucu bu… İnanıyoruz ki, işçi sınıfı sınıfsız bir dünyanın kapılarını açana dek UİD-DER bugünün ve geleceğin işçi kuşaklarına yol göstermeye, mücadeleyi ilmek ilmek örerek büyütmeye devam edecek. Böyle bir örgütlülüğün içinde olmanın yüklediği sorumlulukları unutmadan, inançla, sabırla mücadeleyi ve UİD-DER saflarını büyütmeye söz veriyoruz. Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz! UİD-DER Yürüyor, Mücadele Büyüyor!

Sancaktepe’den bir grup işçi