Navigation

Sınıf, Emek, Tarih, Yaşam

Buradasınız

50. Yılında 15-16 Haziran

İşçi Sınıfının Bağrında Doğan ve Büyüyen İşçi Örgütü: UİD-DER

17 Haziran 2020 - 22:18

Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği UİD-DER, 2006’da 15-16 Haziran’ın 36’ıncı yıldönümünde dünya ve Türkiye işçi sınıfına merhaba dedi. Başta metal ve petrokimya olmak üzere çeşitli sektörlerdeki öncü işçiler, fabrikalarda, sendika tabanlarında, grevlerde ve direnişlerde mücadeleyi yükselten işçiler kurdular UİD-DER’i. 1990’lı yıllardan itibaren İşçi Öz-Eğitim Gruplarını oluşturan mücadeleci-öncü işçiler, işçi sınıfının ruhuna uygun bir disiplinle, azimle çalışarak var ettiler işçilerin mücadele örgütü UİD-DER’i. İşçi sınıfımızın örgütlülüğünün güçlendirilmesi yolundaki ısrarın, inanç ve kararlılığın, mücadelenin yükseltilmesi için sabır ve sebatla çalışmaları sürekli kılmanın bir sonucuydu örgütümüz. İşçi hareketinin mücadele geleneğini geleceğe bağlayan, kapitalist sömürü düzenine karşı sınıfımızın bilinçli ve örgütlü mücadelesini her şeyin üstünde tutan UİD-DER, sınıfımızın bağrında doğdu ve onun bağrında büyüyor.

UİD-DER’in kuruluş etkinliğinden kesitleri birlikte izleyelim. En zorlu yıllarda, en karanlık dönemlerde bile işçi sınıfının saflarını güçlendirmek için ter akıtan mücadeleci işçiler, bugün yüreklerimizi, yüzlerimizi büyük bir gururla aydınlatıyor.
Geleneği geleceğe bağlayarak işçi sınıfının örgütlü mücadelesini büyüten ve güçlendiren UİD-DER’e selam olsun!
UİD-DER Yürüyor Mücadele Büyüyor!


UİD-DER’li işçilerden mesajlar: Köklerimiz bir çınar gibi ulu ve sağlam

Şiir gibi

Gençler, dünden yarına büyük bir coşkuyla şiirlerini yazıyor. Unutturulmak istenmesinin inadına, kafasına kafasına vurarak şiirsel güzellikte bir anlatışla hem de. Tüm emek verenlere selam olsun!

Emekli bir kadın tekstil işçisi


Türkiye işçi sınıfının tarihine baktığımızda 15-16 Haziran’ın bizlere bıraktığı derslerle karşılaşırız. Hak aramak için birlik olmamız gerektiğini ve meydanlara çıkarak gücümüzü göstermemiz gerektiğini açık bir şekilde bizlere gösteriyor 15-16 Haziran

Zamanında “işçi sınıfından bir şey olmaz” nidaları atanlar işçi sınıfının mücadelelerini görünce nasıl yanıldıklarını anladılarsa, bugün de “elveda proletarya” diyenler 15-16 Haziran ruhunu yaşatan UİD-DER’i görüp aynı yanılgıya düştüklerini anlıyorlar.

Kıraç’tan bir grup genç işçi


Merhaba. Biz UİD-DER’e ailemizle gidip geliyoruz, dernekte gitar öğreniyoruz. Derneğe gelince mutlu oluyoruz. Mutlu olmamızın sebebi oradaki insanlardan kaynaklanıyor. Dernekte teyzelerimiz, dayılarımız, ağabeylerimiz, ablalarımız, kardeşlerimiz ve birçok arkadaşımız oldu. Dernekteki herkesin yeri ayrı bizde, herkesi çok seviyoruz. Gitar kursu sayesinde güzel arkadaşlar ve ağabeyler, ablalar tanıdık. Oradaki herkesi çok özledik. En kısa zamanda buluşmak dileğiyle diyoruz. 14. yılın kutlu olsun UİD-DER!

Gebze’den bir grup işçi çocuğu