Navigation

Sınıf, Emek, Tarih, Yaşam

Buradasınız

50. Yılında 15-16 Haziran

Kemal Türkler’in liderliğinde DİSK adım adım direnişi örüyor! 2/3

14 Haziran 2020 - 22:38

Yılın ilk beş ayında fabrikalardan, işçi havzalarına kadar büyük ölçüde hazırlıklar tamamlanmış, alınan kararlar birer birer hayata geçirilmişti:

  • DİSK’e üye sendikaların örgütlü olduğu fabrikalardaki işçiler sürekli olarak basın bültenleri ile bilgilendiriliyordu. Ayrıca tasarı ile ilgili olarak günlük gazetelerde yer alan haberler, özellikle sendika temsilcileri tarafından takip edilerek üyelere aktarılıyordu.
  • Süreç boyunca çeşitli bölgelere afişler asılmış, duvarlara yazılar yazılmıştı. Sendikanın gazetesi bu süreçte daha işlevli kullanılmıştı.
  • Direniş, işgal ve grev yaşanmış fabrikalarda edinilen tecrübelerle eylemleri organize etmek üzere Anayasal Direniş Komiteleri adı verilen komiteler kurulmuştu. Komite üyesi işçiler sık sık toplanarak süreci ve alacakları tutumları tartışıyorlardı.
  • İşçi semtlerinden evlere, fabrikalardan kahvehanelere kadar işçilerin tek gündemi egemenler tarafından DİSK’in kapatılma girişimi olmuştu. En önemlisi Türk-İş üyesi işçilerin de mücadeleye dâhil edilmesi için çaba harcanmaktaydı.