Navigation

Buradasınız

50. Yılında 15-16 Haziran

Ve Söz İşçi Temsilcilerinde 1/4

14 Haziran Merter Toplantısından Kesitler

14 Haziran 2020 - 23:55

DİSK’e bağlı sendikaların yöneticileri ve 800 işçi temsilcisi, 14 Haziran Pazar günü Lastik-İş sendikasının Merter’deki binasında toplantı için buluşmuştu. DİSK Genel Sekreteri Kemal Sülker, o günü anlatırken merdivenlerin tıklım tıklım olduğunu tasvir ederek sözlerine başlıyor:


2-foto-merter-toplantisi.jpg

Merter toplantısından bir kare

“Yedi katlı binanın üst toplantı salonuna girmekte olan işyeri temsilcileri mola vere vere henüz mozaikleri dökülmemiş basamakları çıkıyorlardı. Temiz giyimli ve tıraşlıydılar. Kimi kasketliydi, kimisinin başı açıktı. Hemen hemen hepsinin gömlek yakaları açıktı. Bazılarının ceketleri kollarındaydı. Sıcak Haziran günü bir de yüz basamak merdiveni çıkmak kolay olmuyordu. Saat onda yedi yüz kadar işyeri sendika temsilcisi sandalyelere yerleşti, yarım saat daha bekledikten sonra toplantıya gelenler sekiz yüz kadar oldu.”


“Sendika temsilcileri gelişigüzel oturmuşlardı. Arçelik’ten gelenler ile Derby Lastik fabrikasından gelenler öyle öbek öbek yer almamış, salona dağınık şekilde oturmuşlardı. Bir basın işçisinin yanında bir cam işçisi, onun yanında bir metalürji işçisi oturuyordu. Birbirlerine kendilerini tanıtıyor, ayrı işkollarında oldukları halde hemen kırk yıllık dost gibi birbirlerine yakınlık gösteriyorlardı. DİSK Genel Başkanı işaret ederek toplantının başlayacağını söyleyince salondan çıt çıkmadı.”