Navigation

Sınıf, Emek, Tarih, Yaşam

Buradasınız

50. Yılında 15-16 Haziran

Ve Söz İşçi Temsilcilerinde 3/4

14 Haziran Merter Toplantısından Kesitler

15 Haziran 2020 - 01:45

Kemal Türkler toplantının sonunda, alınan kararları açıkladı. Bu kararlara göre İstanbul’un çeşitli bölgelerinde yürüyüşler, Taksim meydanında ise bir miting yapılacaktı, ayrıca üretim durdurulacaktı. Yürüyüşlerin ve mitingin tarihi 17 Haziran olarak belirlemişti. DİSK’in bu kararlarını yüzlerce işçi dakikalarca ayakta alkışladı.

Merter toplantısında atmosfer böyleydi, direnme iradesi ağır basmıştı. Toplantının bitiminde salondan topluca çıkıldı ve Merter’den Londra Asfaltına (E5) kadar yürüyüş yapıldı. İşçi temsilcileri bölgelerine dönerek işçi arkadaşlarıyla ayrıca toplantılar düzenlediler. Sahi, ya fabrikalar, mahalleler, işçi havzaları? Merter’deki atmosferin oralarda karşılığı var mıydı? Fazlasıyla! İşçilerin bulunduğu her alan heyecan, coşku ve kararlılıkla kaynıyordu.

Rabak Elektronik Bakır Fabrikasının Maden-İş Sendikası baştemsilcisi Celal Alçınkaya, bölgede yaşananları şöyle anlatıyor: “Radyoyu dinleyen işçi arkadaşlar, DİSK’in kanuna karşı çıktığını, protestoda bulunacağını öğrenmişlerdi. Silahtar’da haber tüm fabrikalara, kahvelere, hatta evlere yayılmıştı. Gece geç saatlere kadar kahveleri dolaştım, her yerde DİSK’in eylemi konuşuluyordu. Silahtar’da DİSK’e, özellikle Maden-İş’e karşı büyük bir sempati olduğu için işçi olsun, olmasın herkes bizi destekliyordu. Türk-İş’e bağlı sendikaların örgütlü olduğu işyerlerindeki arkadaşlar da bizimle birlikteydi.”

Türk-İş ve DİSK üyesi işçiler aynı sınıfın evlatları olarak hareket ediyorlardı. Türk-İş’e bağlı Teksif Sendikasına üye Yakup Umur 14 Haziran akşamı Eyüp’te bir sinemada nasıl toplantı yaptıklarını anlatıyor.