Navigation

Sınıf, Emek, Tarih, Yaşam

Buradasınız

Emekçi Kadın: Direncin ve Değişimin Öyküsü

15-16 Haziran Direnişinde işçi kadınlar

8 Mart 2021 - 16:25


   Başörtülerimiz desenli tıpkı güneş gibi
   Gülüşlerimize sığdırdık gül bahçesini
   Giyindik en güzel elbiselerimizi
   Sevdiğimiz her şey için
   Neyin hasretini çekiyorsak onun için çıktık yola
   Kuşandık mücadeleyi! 
   

1970’lerle birlikte işçi sınıfı toplumsal ilerlemenin motor gücü olmuştu. Umudun kaynağı olmuştu. Sanatçılar, aydınlar, öğrenciler yüzlerini işçi sınıfına dönüyorlardı. O yıllarda üniversite işgalleri, grevler, fabrika işgalleri giderek yayılıyor, korkuya kapılan patronlar işçi hareketinin önünü kesmek istiyorlardı. Sendikaları DİSK’in kapatılacağını duyan işçiler, 15-16 Haziran 1970’te fabrikalarından çıkıp, yollara döküldüler. İstanbul’u kendilerinin eylediler. UİD-DER’in Aylardan Hazirandı İşçiler Tarih Yazdı yayın akışında tüm canlılığıyla anlatıldığı gibi… İşçiler Topkapı bölgesinden Valiliğe doğru yürüyordu, ön saflarda ise kadınlar vardı. Asker ve polis gelip işçilerin önüne barikat ördü ve ne olduysa o an oldu. O an orada olan Süleyman Üstün Hocamız’dan Nurten Bacıyı dinleyelim.

Kadınlar… İşçi sınıfımızın kadınları… Nasıl ki tezgâh başlarında erkek sınıf kardeşleriyle birlikte ürettilerse, birlikte mücadele edip önlerine dikilen barikatları da birlikte aştılar. Anaydılar… Eştiler… Kardeştiler… Hepsinden öte üretendiler, işçiydiler… 15-16 Haziran Direnişinde, Nurten Bacı ile aynı güzergâhta bulunan bir başka kadın da Nurten Arıcan’dı. İbrahim Ethem İlaç Fabrikası İşçi Temsilcisi Nurten Arıcan “dün gibi…” diyerek anlatıyor.

İşçiler 70’li yıllar boyunca zincirlerini kıra kıra geldiler. Sınıf bilinciyle donanan, hakkını almak için mücadele etmekten geri durmayan emekçi kadınlar bir kat daha sevinçli, bir kat daha coşkulu mücadele ezgileri söylediler…

Emekçi Kadınlardan 8 Mart Mesajları

Biz emekçi kadınların çocuklarına bırakacağı en güzel miras mücadeledir! Daha güzel bir gelecek de dâhil tüm taleplerimizi ancak birleşip mücadele edersek elde edebiliriz. Mücadelede en ön saflarda yerimizi alarak UİD-DER’le yürüdüğümüz bu yolda örgütlenmeye devam edeceğiz. Ne mutlu geçmişi bugüne, bugünü yarına taşıyanlara! 8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun!

Bağcılar’dan bir işçi ailesi

Bizler metal fabrikasında çalışan kadın işçileriz. Bu fotoğrafta gördüğünüz her şey, bizlerin el emeği, göz nurudur. UİD-DER’in sitesinde 8 Mart için bir program yapıldığını öğrendik. İstedik ki, biz emekçi kadınlar için bu kadar özel ve anlamlı olan 8 Mart programında bizim de küçük bir payımız olsun. Bir yandan vardiya boyunca çıkarmamız gereken üretim adetleri için çabaladık. Diğer yandan da 8 Mart köşemizi hazırladık. Bir görseniz bizi, hazırlık boyunca çocuklar gibi şendik. Emekçi kadınların ekmek ve gül mücadelesini UİD-DER’in sitesinden daha önce öğrenmiştik. Bizler de ekmek ve gül mücadelesi veren kadınların izinden gidiyoruz. Ekmek de istiyoruz, gül de! Hatta bu hünerli ellerimizle güllerimizi de kendimiz yapıyoruz. İnanıyoruz ki, kadınıyla, erkeğiyle işçi sınıfı bir araya gelirse daha neler neler yapar. Yaşasın 8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü! Yaşasın işçi sınıfının mücadelesi!

TOSB’dan bir grup metal işçisi kadın