Navigation

Sınıf, Emek, Tarih, Yaşam

Buradasınız

50. Yılında 15-16 Haziran

Avrupa Yakası: Fabrikaların nabzı 2/3

15 Haziran 2020 - 15:27

Demir Döküm işçilerinin bir bölümü fabrikada direnişe geçerken diğer grup da yürüyüşe katılmak üzere yola koyuluyor. Şimdilik sayıları az ama birazdan çoğalacaklar. Aynı sanayi havzasındaki fabrikaları tek tek dolaşacaklar. İşçileri yürüyüşe katılmaya, bu mücadeleye omuz vermeye çağıracaklar. Fabrikanın giriş kapısının üzerinde elinde kamerası, fotoğraf makinesiyle Ali Özgentürk bu anları belgelemeye çalışıyor. Ayaklarının dibinde bir çocuk. Oraya nasıl çıkmış bilinmez, işçi kalabalığı onun farkında mı bilinmez ama çocuğun gözleri işçi kalabalığında. O, küçük yaşına rağmen olağanüstü bir şeyler yaşandığının farkında.


Demir Döküm işçilerinin yürüyüşü devam ediyor. Bu kez yürüyüşe çağırdıkları işçiler arasında kadın işçiler de var. Beyaz önlükleri ve başörtüleriyle fabrikanın kapısında beliriyor işçi sınıfımızın kadınları. Omuzlarının iki yanına dökülen saçları, yüzündeki tebessümü, yüreğinde zapt edemediği heyecanıyla… Ayaklarındaki terlikler bu uzun yürüyüşte zorlayacak kadın işçileri. Mücadelenin ateşiyle bütünleşen Haziran sıcağında ayaklarının altı yanacak, yüzleri yanacak, gözleri kızaracak. Ama zorlukları birlikte aşmak üzere çıktıkları bu yolda erkek işçi kardeşlerine güç ve neşe verecekler. Şimdilik geride duran işçileri de önlerine katacaklar, kol kola girecek ve rüzgâr ekenlere fırtınanın âlâsını gösterecekler.


UİD-DER’li işçiler: Köklerimiz bir çınar gibi ulu ve sağlam

Yürüyüş yapıyordu yüzbinler. Bu amaçsız, boş bir yürüyüş değildi. Her adımında gelecek, her adımında yüzlerce çocuğun gülüşü, her adımında hak mücadelesi vardı. 15-16 Haziran yürüyüşleri, mücadeleci sendikal anlayışın önüne set çekmek isteyenleri bozguna uğratan onurlu işçilerin mücadele ve zafer günleridir. Yıllar geçmesine rağmen bir de o mirasa sahip çıkanlar vardı elbet. 12 Eylül askeri darbesi, bu geçmişi unutturmak istese de, bu mirası hem koruyup hem de genç işçi kuşaklarına aktarmak için gönül veren UİD-DER 14. mücadele yılına girdi. Daha güçlü ve daha örgütlü adımlarla da yol almaya devam edecek! Bir metal işçisi olarak, 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişinin 50. yılını, UİD-DER’in 14. yılını içtenlikle kutlarım. UİD-DER yürüyor, mücadele büyüyor!

Gebze’den bir metal işçisi