Navigation

Buradasınız

Avrupa Yakası: Fabrikaların nabzı 3/3

15 Haziran 2020 - 16:52

1-foto-otomarsan-iscileri.jpg

Sabahın erken saatleri, Otomarsan işçileri direnişe geçti. Auer işçilerini selamlıyorlar.

2-foto-auer-iscileri.jpg

Topkapı Gümüşsuyu’ndaki Auer İmalat işçileri sloganlar eşliğinde yürüyorlar. Daha bir yıl önce Türk-İş’e bağlı Çelik-İş sendikasından istifa ederek Maden-İş Sendikasında örgütlenmişler. Dillerinde “Kahrolsun İşçi Düşmanlığı!”, “Hepimiz Birimiz, Birimiz Hepimiz İçin!” sloganları var. Fotoğrafın hemen sağında, demir kapının arkasındaki Otomarsan işçisi elindeki ekmeği göğe yükseltiyor. Gün ekmek için yani sendikal hak, demokrasi, eşitlik ve özgürlük için direnme günü.


İki fabrikanın işçileri birbirlerine kenetlenmek isterken, demir parmaklıklardan güç alan fabrika yetkilisi, yukarda tutmaya çalışıyor kendisini. “Durun!” diyor işçilere, Otomarsan işçilerini bu sele kaptırmak istemiyor. Ama Auer işçilerinin ne durmaya ne de susmaya niyetleri var. Onlar mücadele sloganları atmaya devam ediyorlar. Sloganları Auer işyeri baştemsilcisi Cengiz Turhan attırıyor olmalı. Üç dönem baştemsilcilik yaptığı fabrikada, 15-16 Haziran yürüyüşlerinin birlik içinde geçmesinde büyük katkıları olan bir işçi Cengiz Turhan. Birazdan işçi kortejinin başına geçecek tekrardan. Ve yanlarına diğer fabrikalardan işçileri de kata kata adımlayacaklar yolları.


UİD-DER’li işçiler: Köklerimiz bir çınar gibi ulu ve sağlam

Birçoğunuz gibi ben de bir işçiyim, metal işçisiyim. Aileden sosyal demokrat olarak ifade ederdik kendimizi. Ben de hem aileden hem de sendikamızdan kaynaklı sol fikirleri savundum hep. Hayatımın en güzel dönemi olan gençlik yıllarım, fabrikalarda en çok sömürüldüğüm döneme denk geldi. İşte bu sebeple ve yaşadıklarımdan kaynaklı hayata hep sol pencereden baktım. Ve çeşitli sol çevrelerin içinde, aktif mücadelenin içinde bulundum. Hepsi kıymetli idi, hepsi bir şeyler kattı bana ve tabi ki işçi sınıfına. Ama UİD-DER’in hem toplumsal, sınıfsal yaklaşımları ve tarzı hem de orada tanıdığım bireyler açısından, en yerinde, en samimi, en olması gereken taraftı. Neden taraftı dedim, çünkü en bizden olan taraftı. En emekçi olan ve en emekçinin yanında olan taraftı. Yani benim tarafımdı. Metal işçilerinin ve dünya işçilerinin tarafıydı. İyi ki varsın UİD-DER!

Gebze’den bir metal işçisi