Navigation

Sınıf, Emek, Tarih, Yaşam

Buradasınız

Emekçi Kadın: Direncin ve Değişimin Öyküsü

Bir Meşaledir 8 Mart

6 Mart 2021 - 17:00

İlk ateş yakıldığında
İlk kez yarıldığında karanlıklar
İnsanlar sevinçten coşarak haykırmışlar...
Bugün de
Bu yaşlı dünyamızda
Karanlıkların yırtıldığı yerde
Aynı coşkuyla insanlar
Özgürlük türküsü yakıyorlar
Bana sorarsanız derim ki
Sonsuzluk biraz da budur işte!

(Elif Çağlı, Sonsuzluk)

1-you-can-not-kill-the-spirit.webp

İngiltere’de emekçi kadınların taşıdığı bir sancak, şöyle yazıyor: “Kadınlar Maden Ocağı Kampı, Ruhu Öldüremezsiniz!” Hükümetin maden ocaklarını kapatacağını ilan etmesi üzerine işçiler ve eşleri direnişe geçer. 1993 yılında, emekçi kadın hareketi çeşitli bölgelerde kamplar kurarak maden işçilerinin mücadelesine destek verir. Emekçi kadınlar mücadele ruhunun ölmediğini dosta düşmana gösterirler. O mücadele ruhu ki geçmiş kuşaklardan miras kalmıştı onlara ve bugün de dünya işçi sınıfının saflarına güç veriyor.

Bazı günler vardır ki diğer tüm günlerden ayrılır. Çünkü tarihsel bir dönemeci ifade eder böylesi günler ve insanlığın ortak hafızasında derin izler bırakır. İşte 8 Mart da böyle bir gündür. Karanlıkların yırtılıp özgürlük türkülerinin söylendiği bir gün! İşçi sınıfının kapitalist sömürüye karşı mücadelesini ve bu mücadelenin bir parçası olarak öne çıkan emekçi kadını temsil eder. Bu yüzden 8 Mart emekçi kadın mücadelesinin bir sembolü, bir nişanesidir!

Geçmişin ayak izlerini sürmek aslında geleceğe köprü kurmak içindir. Gelin şimdi 164 yıl öncesine uzanalım. Geçtiğimiz yollara bakalım, kadın kardeşlerimizin sesini duyalım. Onlar bize diyorlar ki çekilen acılar boşa gitmez yeter ki sahip çıkın düşlerimize. Onlar bize diyorlar ki yüreklerimizi saran alevler bir meşale olsun elinizde, sahip çıkın 8 Mart ruhuna. Gelin tarihimizden fışkırıp gelen bu sese kulak verelim. 8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar gününün nasıl doğduğunu hatırlayalım. Ve bir kez daha haykıralım, unutmayacağız, unutturmayacağız!

Acılar dayanıklılığımızdır bizim
Sevinçler yarına umudumuz
Günler biraz zor gelse de
Karanlıklar tanrısı söndüremez ateşimizi…
Yüreğimizde, ellerimizde, bilincimizde
Büyülü bir hüner var
En derin acıları bile
İnançlı bekleyişlere dönüştürürüz...

Tarih ana “Neşeli ozanlar” demiş bize
Direnç tomurcukları açtırırız
Dost gönüllerde!

(Elif Çağlı, Acılar ve Sevinçlere Dair)

3-8m-huelga-general.webp

İspanyalı emekçi kadınlar, “8 Mart Genel Grevi, Bu Bizim Mücadelemizdir” pankartıyla yürüyorlar.

Tarih ananın acıyı da neşeyi de direnç tomurcuklarına dönüştüren çocuklarıyız biz, işçi sınıfının kadınlarıyız biz. Yüreğimizde coşkumuz, dilimizde sloganlarımız, yine meydanlardayız. Dünyanın dört bir yanında bizim sesimizle birlikte yankılanır Amerikalı tekstil işçisi kadın kardeşlerimizin sesi. 8 Mart ruhu yaşıyor ve güç veriyor.

Emekçi Kadınlardan 8 Mart Mesajları

Biz emekçi kadınlar, her zaman her yerde kendi değerimizi bilmeli ve kendimizi önemsemeliyiz. Evde, işyerlerimizde, arkadaşlığımızda, evliliğimizde yani nefes aldığımız her yerde bir adım geri duracağımıza iki adım önde olmalıyız. Bu bizim ellerimizde. Çünkü güçlü olan biziz. Güçlüyüz. Yıkılmamalıyız ve inatçı olmalıyız. Biz varsak ve birlikte hareket edersek her şey istediğimiz gibi olur. Tüm dünyadaki emekçi kadınların 8 Mart’ını kutluyorum.

Ankara’dan bir emekçi kadın