Navigation

Sınıf, Emek, Tarih, Yaşam

Buradasınız

Emekçi Kadın: Direncin ve Değişimin Öyküsü

Biz Olmadan Büyümez Umutlar

6 Mart 2021 - 16:00

Gözümüzün gördüğü tüm zenginlikler doğanın ve emeğin çocuklarıdır. Ama kapitalist sömürü düzeni altında sermaye sınıfının elinde zenginlik, işçi sınıfının saflarında yoksulluk birikiyor, doğanın, yaşamın güzellikleri solgunlaşıp yok oluyor. Bundandır işçi sınıfının kapitalist sömürüye, adaletsizliklere, eşitsizliklere karşı mücadelesini kesintisiz sürdürmesi. Bu ne haklı, bu ne şanlı, bu ne onurlu bir mücadeledir! Ve kadınlar olmadan bu mücadele eksik kalır ve başarıya ulaşamaz!

capitalism-is-not-working.webp

“Kapitalizm işlemiyor, başka bir dünya mümkün…”

İnsanlık uzun bir yol kaydedip bugüne geldi, büyük bedeller ödedi. Yeryüzü cennetini kurabilecek teknolojiye sahibiz. Ancak kapitalist sömürü düzeni buna geçit vermiyor. Bu düzende tüm zenginlik bir avuç asalağın elinde birikiyor. Ekonomik kriz, işsizlik, yoksulluk, savaş, kadına şiddet! Adaletsizlik ve toplumsal eşitsizlik sorunu her geçen gün büyüyor. Kapitalist kriz salgınla birleşerek milyarlarca insanın yaşamını cehenneme çevirirken, aynı dönemde, tüm dünyada sermaye sınıfının zenginliği roket hızıyla arttı! Salgın sürecinde bir kez daha açığa çıktığı gibi, bu düzen insanlığı karanlık bir tünele itiyor! Toplumu bunaltan, depresyona yol açan, insanın yaşama sevincini elinden alan bu düzenin yıkılması gerekiyor!

meksika-08032020.webp

8 Mart 2020’de Meksika’da meydanları dolduran emekçi kadınlara bakıyoruz. Yumruklarını, eşitlik ve özgürlük için kaldırmışlar. Yumruklarını, durmaksızın devam eden cinayetlere “¡Basta!” yani “Yeter!” demek için kaldırmışlar. Taşınan dövizler tam okunmuyor ama sağdaki dövizin altında “korkmaksızın” yazıyor. Emekçi kadınlar, hiçbir korku olmadan sosyal yaşama katılmak ve toplumsal hayatın bir parçası olmak istiyorlar.

8 Mart 2021… Saat farkıyla dünyanın dört bir yanında emekçi kadınlar sömürüye ve çifte ezilmişliğe karşı meydanlarda, grevlerde olacaklar. Kabaran ve ilerleyen dalgalar gibi saracak sesleri dünyayı. Tıpkı fotoğrafta gördüğümüz Meksikalı kadın kardeşleri gibi rengârenk ama tek yürek olacaklar. Umudu da mücadeleyi de büyütecekler.

Kapitalist sömürü düzeninin yarattığı sorunlar büyüdükçe topluma boğucu bir atmosfer hâkim oluyor. Bu atmosfer şiddeti besliyor ve toplumda artan şiddetten en başta emekçi kadınlar etkileniyor. Kadına dönük şiddet artarak devam ediyor. 2020 yılında Türkiye’de en az 300 kadın cinayeti yaşandı. Dünya genelinde ise her gün onlarca kadın katlediliyor.

UİD-DER Kadın Komitesi, emekçi kadınları birlik olmaya çağırıyor. Haksızlıklara, adaletsizliklere, sömürüye, ayrımcılığa, çifte ezilmişliğe karşı sesimizi yükseltelim, diyor. Dayanışma içinde olursak, birbirimizin varlığıyla güçlenirsek, birlikte mücadele edersek şiddete karşı durur, çifte ezilmişliğe ve sömürüye karşı mücadelemizi büyütebiliriz, diyor. Haydi, birliğimizi ve dayanışmamızı daha fazla büyütelim!

Sözleri UİD-DER Kadın Komitesinden işçi kadınlara ait olan, UİD-DER’in etkinliklerinde, grev ve direniş meydanlarında, eylemlerde coşkuyla söylenen “Emekçi Kadınlar Bir Adım Öne” şarkısına kulak verelim.