Navigation

Sınıf, Emek, Tarih, Yaşam

Buradasınız

Emekçi Kadın: Direncin ve Değişimin Öyküsü

Emekçi kadın mücadelesi tüm dünyada güçleniyor/2

8 Mart 2021 - 21:25

Japon sınıf kardeşlerimiz, dayanışma duygularını ve 8 Mart coşkusunu bizlerle paylaşıyorlar görüntülerde. Başkent Tokyo’da ve diğer 5 büyük şehirde Demokratik Kadınlar Kulübü öncülüğünde gerçekleştirdikleri eylemlerde Japon işçi sınıfının içinde bulunduğu durumu, antidemokratik baskıları dile getiriyor, kapitalizm bataklığıyla mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini vurguluyorlar. Dayanışma mesajlarını iletiyor, selam gönderiyorlar UİD-DER’li işçilere. Bizlerle dayanışma içinde olduklarını dile getiriyor, 8 Mart’ımızı kutluyorlar, hep birlikte. Gönderdikleri video ile 8 Mart ruhunu ve coşkusunu yaşatan programımıza uzaklardan coşku katıyorlar.

Fırtına yırtıyor sessizliği
Ufuktan bir güneş doğuyor
Gecekondulardan geliyor halk
Tüm Şili şarkılar söylüyor
Venceremos, Venceremos!
Kıralım zincirlerimizi.
Venceremos, Venceremos!
Zulme ve yoksulluğa paydos.

Koronavirüse rağmen 2020 8 Mart gösterileri Şili’de adeta isyana dönüştü. Meydanlarda yine milyonlar vardı. Üniversite öğrencisi genç kadınların kadına yönelik şiddete karşı sokaklarda yaptıkları dans gösterisi tüm dünyada yankılandı. Bu fotoğraf ise 2017 yılında özel emeklilik sistemine karşı sokağa çıkan milyonlardan bir kadın işçi var. Alanda kortejinin en önünde. Tüm öfkesiyle haykırıyor isyanını. Bu bir tercih değil, yapmalıyız diye buyuruyor adeta.

8 Mart 2020 dünyanın her yerinde coşkuyla kutlandı. Emekçi kadınların öfkesi, coşkusu her yerde alanlara yansıdı. Egemenler koronavirüse sarıldılar bu öfkeyi bastırmak için, alanları yasakladılar emekçilere. Ama 2020’nin sonunda tekrar “grev” dedi Hindistan. Bu fotoğraf Yeni Delhi’deki 2020 yılı 8 Mart kutlamalarından… O yumruklar hâlâ inmedi, Hindistan “grev” diye haykırmaya devam ediyor.

Dahası da var. Lübnan, Sudan, Cezayir, Amerika, Güney Kore ve hatta Türkiye… Birlikte izleyelim.

Emekçi Kadınlardan 8 Mart Mesajları

Kadın var daha yedisinde ama yetmişinde gibi gam ve dert yüklenmiş, kadın var yetmişinde ama yedisinde kalmış hiç büyüyememiş… Doyasıya gülmek, kahkaha atmak çok zor bu sömürü düzeninde. Hele ki bir de emekçi kadınsan! İşte bu yüzden acı çekmeyi de umut etmeyi de en iyi biz biliriz. Her gün tacize, tecavüze uğrayıp öldürülenleriz; fabrikalarda, işyerlerinde çifte sömürülenler; buna rağmen yine de emeği yok sayılanlardanız. Ama aynı zamanda bu haksızlığa, eşitsizliğe karşı göz yummayıp başkaldıran, örgütlenen, mücadele eden kadınlarız. İşçi sınıfının mücadele saflarında yerlerimizi alan, önde duranlarız! Mücadele günümüz 8 Mart kutlu olsun! Yaşasın Uluslararası Emekçi Kadınlar Günümüz!

Sefaköy’den emekçi kadınlar


Kadın olmak yüzyıllardır süregelen bir zorluktur. Bu kadar olumsuzluğa rağmen kadın olmakla gurur duyduğumu belirtmek isterim. Biz kadınlar gerek çalışma alanlarımızda gerekse evlerimizde eziliyoruz, emeğimizi görmüyor, yok saymaya çalıyorlar. Emeğimizin karşılığını alamıyoruz, erkeklerle aynı koşullarda aynı işleri yapmamıza rağmen aynı ücreti alamıyoruz. Yaşanan ekonomik krizde patronlar ilk olarak biz kadınları hedef gösteriyorlar. Biz kadınların da eve aş ve ekmek götürmek zorunda olduğumuz göz ardı ediliyor. Zaten düşük ücretlerle çalışan kadınlar çok daha fazla baskıya uğruyor. Birçok haksızlık ve hukuksuzluğa göz yummak zorunda bırakılıyoruz. Böyle bir dönemde 8 Martı karşılıyoruz. 8 Mart’ımız emekçi kadınlarımıza kutlu olsun. Her ne olursa olsun biz emekçi kadınlar inanıyoruz bir gün işçilerin de yüzü gülecektir. Kadınlar olarak gücümüzün farkında olalım, yan yana duralım.

YAŞASIN 8 MART, YAŞASIN DAYANIŞMA!

Kıraç’tan tekstil işçisi bir kadın