Navigation

Buradasınız

Umut Ekiyoruz Yarınlara!

Gel Haberi 2020’den Verelim: Yüz Milyonların Mücadelesi

2 Ocak 2021 - 21:35

1-foto-hindistan.webp

Hindistan’da yüz milyonların dev grevinden bir kare.

Hindistan işçi sınıfı. Asya’nın çıplak ayaklı emekçileri… Sendika flamalarıyla kızıl bir nehir gibi akan bu kitle Kasım ayında greve çıkan 250 milyonun küçük bir parçası. Dile kolay 250 milyon! Üç Türkiye kadar! Ağaçların arasındaki yolda ufka uzanan bu dev kitle kararlı, ağır adımlarla dört bir yandan akan kortejlerle birleşecek. İşçi, emekçi düşmanı politikalarına hız veren Modi hükümetine “vazgeçmeyeceğiz” diye haykıracak. Haydi hayal edelim, orada olsak, hep bir ağızdan slogan atıyor olsak, bu nasıl bir gürleme olurdu? (2020 Kasım)

Kalabalığın içinde seçilen tek kadın o. 70’ine merdiven dayayan bu kadın 320 kilometre uzaktan gelmiş, başkent girişinde kamp kuran çiftçilerin yanına. Mücadele ruhu yüzüne yansımış, kaldırdığı yumruğuna yansımış… Torunu büyükannesine tansiyon hastası olduğu ve bu yolculuğun ona zarar verebileceğini düşündüğü için gelmesini istemediğini söylemiş. Ona fotoğraflar göndereceğini, oradaki durumu aktaracağını söylemiş. Ama ikna edememiş büyükannesini. Düşmüşler birlikte yola, varmışlar grevcilerin yanına, oturmuşlar yanı başlarına. İnsan denizi bir kişi daha fazla olmuş, belli ki büyükannemiz de dayanışmanın ve birliğin tadına varmış. Sen çok yaşa büyükannemiz! (2020 Aralık)

UİD-DER’li İşçilerden Yeni Yıl Mesajları

Bu yılbaşını yasaklarla karşılıyoruz. Sokaklara, meydanlara çıkmak yasak! Ekranlarda tuzukuruların şatafatlı kutlamalarına şahit olmayacağız belki. Fakat biliyoruz ki madenlerin derinliklerinden gökdelenlerin tepelerine dek işçiler olarak çalışmaya devam edeceğiz. Sürekli çalıştığımız halde dünyamızda ne açlık ne de yoksulluk son buluyor. Her geçen yıl üzerimizdeki yük artıyor, çalışma koşullarımız ağırlaşıyor ve hayat koşullarımız daha da çekilmez hale geliyor. UİD-DER’li işçiler olarak umudumuz gelecek yıllarda çürüyen düzene son vermek, ürettiğimiz her lokmayı sömürücülerin elinden almak ve ürettiğimiz nimetleri kardeşçe paylaşmaktır.

Bir grup gıda işçisi