Navigation

Sınıf, Emek, Tarih, Yaşam

Buradasınız

50. Yılında 15-16 Haziran

İşçiler Birleşince Dayanmaz Setler Buna

16 Haziran 2020 - 03:47

15 Haziran günü başlayan direniş daha başlangıçtı. O gün üretimi durdurarak fabrikalarında eylem yapan işçilerin tamamı ertesi gün yürüyüşe katılacaktı. Asıl büyük yürüyüş 16 Haziran günü olacak, işçilerin sayısı 70 binden 150 bine çıkacaktı.

UİD-DER Müzik Topluluğu’nun 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişini anlatan Haziran Türküsü’ne kulak verelim. Bu türkü “İşçiler birleşince dayanmaz setler buna” diyor ve işçileri hak yiyenlere, zalimlere, açgözlülere karşı Haziranın coşkusuyla kavga vermeye çağırıyor.

UİD-DER’li işçiler: Köklerimiz bir çınar gibi ulu ve sağlam

Bizler tarihimizi öğrendikçe bilinçleniyor, mücadelelerimizi gördükçe gururlanıyoruz. 15-16 Haziran Direnişi bizlere sınıf tarihimizi öğrenmemiz ve o tarihten dersler çıkarıp mücadelemizi kararlılıkla yürütmemiz gerektiğini söylüyor. 1960’ların grevleri, sendikal mücadeleleri ve Haziran 1970’te Büyük İşçi Direnişi ile taçlanan örgütlülüğüne sahip çıkma kavgası... Ve 2000’lerde aynı mücadelenin, aynı kavganın tohumlarından filizlenen yeni bir direniş alanı olan UİD-DER! Selam olsun gücümüzü meydanlara taşıyan 15-16 Haziran direnişçilerine! Selam olsun bu gücü geleneğinde yaşatan UİD-DER’li işçi kardeşlerimize

Esenyurt’tan bir grup öğrenci