İşçilerin Tokadı Teğet Geçmeyecek!
Metal sektöründe 2008–2010 dönemini kapsayan grup toplu iş sözleşmesi MESS tarafından verilen teklif sonrası uyuşmazlıkla sonuçlanmıştı. Greve doğru giden süreçte Birleşik Metal-İş sendikası MESS’in dayatmalarına karşı mücadeleye girişmiş ve çeşitli eylemlikler yürütmeye başlamıştı. Bunlardan biri olan “Metal İşçisinin Gerçeği” adlı üye toplantısının altıncısı 25 Kasım salı günü Gebze Zümrüt düğün salonunda yapıldı. Yaklaşık 600 civarı üye işçinin katıldığı toplantıda Gebze şube başkanı Erdoğan Özer ve sonrasında genel başkan Adnan Serdaroğlu süreç hakkında bilgi verdiler.
Toplantıya katılan Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, salona sloganlar atarak girdiler. Coşkulu olan işçileri salonda bekleyen diğer fabrikalardaki arkadaşları alkışlarla ve dayanışmayı yükselten sloganlarla karşıladılar. Salona sloganlar eşliğinde giren Bosal Mimaysan işçileri, “Bosal işçisi direnişin simgesi” sloganıyla ve alkışlarla karşılandı. Dayanışmanın güzel anlarının yaşandığı salonda işçiler hep bir ağızdan “GREV GREV GREV” diye haykırarak MESS’e “kavgaya varız” dediler. Bazı fabrika temsilcileri ve sendika yöneticileri de kürsüye çıkıp şiirler okudular.
Genel başkan son günlerde yaşananlar hakkında üye işçilere açıklamalarda bulundu. Yaşanan krizin patronların daha fazla kazanma hırsından kaynaklandığını belirterek bunda hiçbir suçu olmayan işçilere faturanın kesildiğini belirtti. Hükümet politikalarını da eleştiren Serdaroğlu, dünyada özelleştirilerek patronlara peşkeş çekilen firmaların şimdi kurtarılmak için yeniden devletleştirilmelerine karşı olduklarını belirtti. Ayrıca metal sektöründe tekel konumundaki firmaların kârlarını ve açıklamalarını okuyan Serdaroğlu buna karşı şimdi bu patronların devletten yardım istediklerini belirtti. Türk Metal sendikasına da göndermelerde bulunan Serdaroğlu, yaşanan süreçte tüm metal işçilerinin birlik içinde mücadeleyi ilerletmesi gerektiğini vurguladı. Konuşma sık sık sloganlarla kesildi. İşçiler konuşma aralarında hep bir ağızdan, “Yılgınlık Yok Direniş Var, İşçilerin Tokadı Teğet Geçmeyecek, Krizin Faturası Patronlara, Yaşasın Sınıf Dayanışması ve Genel Grev Genel Direniş” sloganlarını haykırdı.
UİD-DER’le Gebze’deydik
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...