Navigation

Buradasınız

50. Yılında 15-16 Haziran

Japon Demiryolu İşçilerinin Sendikası Doro-Çiba 15-16 Haziran Direnişini Selamlıyor

15 Haziran 2020 - 11:30

Sevgili UİD-DER’li dostlar,

Türkiye’de işçi sınıfının 15-16 Haziran 1970’teki tarihi mücadelesini anma etkinliğinin Türkiyeli işçiler ve hepimiz için çok önemli olduğuna inanıyoruz; özellikle de Japonya ve Türkiye dâhil bütün panik içindeki kapitalist devletlerin kendi bekaları için işçi sınıfını kurban etmeye çalıştıkları mevcut durumda…

50 yıl önce Türkiye işçi sınıfı hükümetin Türkiye’deki ilk mücadeleci sendikal örgüt olan DİSK’i kapatmak için mecliste yaptığı girişime karşı ayağa kalktı ve DİSK’i korumayı başardı. DİSK’in ve Türkiye’deki işçilerin mücadelesini anarak, sizler şimdi Türkiye’de sınıf bilincine sahip mücadeleci işçi hareketini yeniden örgütlemek ve yeniden yaratmak üzere meydan okuyorsunuz.

Japonya’da da bizler koronavirüs pandemisinin harlayıp hızlandırdığı devasa işten atma saldırısına karşı kararlı biçimde mücadele ediyoruz. Japon Ulusal Demiryollarının bölünmesi ve özelleştirilmesine karşı mücadele etmeye ve özelleştirme, taşeronlaştırma, kuralsızlaştırma ve sendika düşmanlığı saldırısına karşı mücadelemizi sıkı biçimde sürdürme azmimizi güçlendirmeye devam ediyoruz. Ayrıca Abe yönetiminin Çin ve Kuzey Kore’ye karşı savaş politikasını durdurmak için de mücadele yürütüyoruz.

Bizim mücadelemiz de sizinkiyle aynıdır

Covid-19 enfeksiyonunun yayılmasıyla ağır bir durum karşısında olan sermayenin saldırısına karşı mücadeleye! İşçi sınıfının aydınlık yarınlarına tam güvenle birlikte mücadeleye!

Dayanışma duygularımızla

Doro-Çiba Uluslararası Emek Dayanışması Komitesi