Navigation

Sınıf, Emek, Tarih, Yaşam

Buradasınız

50. Yılında 15-16 Haziran

UİD-DER’li işçiler: Köklerimiz bir çınar gibi ulu ve sağlam

15 Haziran 2020 - 12:40

Gebze’de, Kartal’da, Bakırköy’de, Levent’te, Topkapı’da, Kâğıthane’de, Silahtar’da işçiler yürüyüşe geçiyor, on binlerce sel gibi akıyordu. Kadınıyla erkeğiyle 75 bin işçi tek vücut olmuştu. Kimler yoktu ki yürüyüşte, tam 115 işyeri, bugün orda burda boy gösteren o meşhur patronların o meşhur fabrikaları.

2-foto-15-haziran-1970-kocaeli.jpg

15 Haziran sabahı Kocaeli’de yürüyüşe geçen işçiler, İzmit Çocuk parkında toplandılar. Kadın işçiler, çocukları ve erkek sınıf kardeşleriyle birlikte DİSK’in kapatılmasına karşı direniyorlar.

UİD-DER’li işçiler: Köklerimiz bir çınar gibi ulu ve sağlam

Merhaba dostlarımız. Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan kadın işçileriz. 15-16 Haziran Direnişin 50. yılını kutluyoruz. Mücadeleci kadınlar olarak 15-16 Haziran’a sahip çıkıyoruz. Bizler şunu çok iyi biliyoruz. Geçmişini bilmeyen geleceğini bilemez. Mücadele ruhunu 15-16 Haziran büyük işçi direnişinden alıyoruz. Derneğimiz UİD-DER’in 14. yılı işçi sınıfına kutlu olsun. UİD-DER gelenekten geleceğe işçi sınıfının tarihini bizlere taşıyor. Bu şanlı günde, tam 50 sene evvel emekçi kadınlar inançlı kararlı bir şekilde mücadelede en önde yerlerini almışlar. Selam olsun bu büyük direnişi bizlere miras bırakan Türkiye işçi sınıfına!

Esenyurt’tan bir grup kadın işçi