Kıdem Tazminatımız Gasp Ediliyor
Kıraç’tan bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Kıdem tazminatı konusu yine gündemimize girmiş durumda. Bu konu televizyonlarda, hükümet ve patronların dilinde sürekli “kıdem tazminatı yükü” olarak dillendiriliyor. Sanki kıdem tazminatı bu toplumun sırtında bir yükmüş gibi. Oysa çalışan herkes bilir ki, kıdem tazminatı biz işçiler için iş güvencesinin önemli bir parçasıdır. Neden önemli bir parçası diye soracak olursak, işverenler bir işçiyi işten atacakları zaman eğer ki birikmiş tazminatı olan biriyse işten atma konusunda biraz daha düşünmek zorunda kalıyorlar.
Gözünü para hırsı bürümüş olan patronlar bizim kıdem hakkımıza da göz dikmiş ve neredeyse 70 yıllık tarihi olan bir hakkımızı tarihe gömmek istiyorlar. Bu yaptıklarını süsleyip püsleyip biz işçilere de onaylattırmaya çalışıyorlar. Hatırlayalım emeklilik yaşı yükseltilirken, “işçiler çok erken emekli oluyor, emekliler de çalışıyor, çift maaş alıyor” diye öyle bir kampanya başlatılmıştı ki, herkes duruma razı gelir olmuştu. Kör olmayana şimdi acı durum ortada. Emekli olmak neredeyse imkânsız hale gelmiş durumda. İşin daha da acı tarafı ne yazık ki yaş 30’u geçti mi iş bulmak daha da zorlaşıyor.
İşçi kardeşler bu saldırı karşısında sessiz kalmayalım, biz sustukça saldırıların ardı arkası kesilmiyor. Hatırlarsak eğer konut edindirme fonu ve tasarruf teşvik fonu adı altında yıllarca işçilerin ceplerinden paralar aşırdılar. Bu fonların akıbeti sizce ne oldu? İşsizlik fonu adı altında kurulan fonun durumu da ortada. İşten atılan işçilerin bu fondan faydalanmaması için bin dereden su getiriyorlar ve burada biriken paralar işverenlere peşkeş çekiliyor. Eminim ki bir noktadan sonra bu fon da diğer fonlar gibi ulaşamayacağımız bir noktaya varacaktır.
Kıdem tazminatı hakkımız da aynı bu şekilde gasp edilmek isteniyor. Yani bir fon oluşturulacak ve işten atılan işçilerin tazminatları bu fona devredilecek. Şimdi her yıla bir ay tazminat alırken, yasa değişirse emekli olduğunda ve her 20 yıla 6 maaş olmak kaydıyla tazminatını alacaksın. Tabii 65 yaşına kadar ölmeyip bir de üstüne bir başarı göstererek iş bulup 7 bin 200 gün olan sigorta primini ödeyebilirsen. Zaten bu tazminatı almanın temel iki koşulu var; birincisi 65 yaşına kadar ölmemen lazım, ikincisi bu yıllar içersinde tazminatı hak edecek kadar sigortalı çalışman lazım.
İşçi kardeşler, açıkça önemli bir hakkımız daha gasp edilmek isteniyor. Bu hırsızlık karşısında susmayalım ve bunların yalanlarına kanmayalım. Bizleri kandırmak için türlü yalanlar üreterek bizlerin de kıdem tazminatının gasp edilmesine seyirci kalmamızı istiyorlar. Neymiş, işten atılan herkes tazminat alamıyormuş, emekli olunca herkes bu tazminatı alacakmış falan filan. Yani özetle şöyle demek istiyorlar, “nah alırsınız bu tazminatı”. Peki, kıdem tazminatımız kalkarsa ne olacak? Bir kere işten atmak çok kolaylaşacak, işten atıldığın zaman ne kadar tazminat alırım acaba diyemeyeceksin, işsizlik daha ciddi boyutlara ulaşacak, senin cebinden kesilen paralar ne idüğü belirsiz kişilere peşkeş çekilecek ve önemli bir iş güvenceni kaybetmiş olacaksın.
Patronlar hükümeti bir taraftan “Türkiye hızla büyüyor, 2023’de dünyada 10. sıraya gireceğiz” diye böbürleniyor, diğer taraftan da işçi sınıfının birikmiş haklarına saldırıyı elden bırakmıyor. Büyümenin nasıl gerçekleşeceği de böylece açığa çıkmış oluyor. Kıdem tazminatı gaspı çalışan herkesi ilgilendiren, hatta gelecek işçi kuşaklarını ilgilendiren bir sorundur. Bu sorun karşısında sessiz kalmayalım. Bu hırsızlığı ve hırsızları mutlaka teşhir edelim. Daha da önemlisi mücadeledeki yerimizi alarak, daha geri durumdaki işçi arkadaşlara bu saldırının içeriğini ve tehlikesini anlatarak, onları da bu saldırı karşısında uyaralım. Sendikalı, sendikasız demeden tüm işçi kardeşlerimizi bu saldırı karşısında duyarlı olmaya ve mücadeleye davet edelim.
Ya mücadele edeceğiz ya da haklarımızı kaybedeceğiz!
Şili: Bakır Madenlerinde Grev
Son Eklenenler
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...
- Merhaba, ben Elazığ’dan Ankara’ya gelmiş genç bir işçi ve uidder.org takipçisiyim. Bir Elazığlı olarak Eti Krom AŞ işçilerinin mücadelesi karşısında duygularımı sizlerle paylaşmak istiyorum.