Ailelerden 25. Vicdan ve Adalet Nöbeti
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
İş cinayetlerine kurban giden işçilerin ailelerinin oluşturduğu Adalet Arayan İşçi Aileleri, her ayın ilk Pazar günü Galatasaray Meydanı’nda nöbet tutmaya devam ediyorlar. Aileler, 5 Ocakta 25. kez adalet talebiyle seslerini duyurmaya çalıştılar. Bir saat süren Vicdan ve Adalet Nöbeti eyleminde basın açıklaması yapıldı ve gazeteci Mirgün Cabas ailelerle bir röportaj gerçekleştirdi.
“Ey Savcılar, Hâkimler, Bilirkişiler, Adil, Vicdanlı Ve Cesur Olun!” yazılı pankart açan aileler, iş cinayetlerinde yaşamlarını kaybeden yakınlarının fotoğrafları arkasında bir araya geldiler. Aileler adına basın açıklamasını, 2008’de Davutpaşa’da meydana gelen patlamada yaşamını kaybeden Gülhan Çabuk’un eşi İdris Çabuk okudu. Basın açıklamasında İstanbul İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi’nin her ay yayınladığı iş kazaları raporuna da yer verildi. Rapora göre, Aralıkta en az 112, 2013’te ise en az 1233 işçi iş cinayeti soncunda hayatını kaybetti.
Mirgün Cabas’ın röportaj yaptığı acılı aileler, gerekli önlemler alınmadığı için iş kazalarının devam edeceğini belirttiler. Aileler, gerekli incelemelerin ve denetimlerin yapılmadığını, iş kazalarının ve iş cinayetlerinin üzerinin örtüldüğünü ifade ederek, iş kazalarının ülkenin birinci gündemi olması gerektiğini dile getirdiler.
Acılı ailelerin de belirttiği üzere, gerekli önlemler alınmadığından ötürü işçi ailelerinin ocağına ateş düşmeye devam edecek. AKP hükümetinin ve patronların tek önceliği ekonominin ve sermayenin büyümesidir. Bu nedenle işçiler, onların umurunda değildir.
İş kazaları konusunda duyarlılık görece artmasına rağmen, hâlâ istenenin çok altındadır. “İş Kazaları Kader Değildir, İşçi Ölümlerini Durduralım!” sloganıyla büyük bir kampanya yürüten UİD-DER’in çalışması son derece etkili oldu. Derneğimiz, topladığı 100 binden fazla imzayı, işçilerin protestosu olarak Meclis’e taşıdı ve daha sonra “İş Kazalarına Karşı Mücadeleye ve Dayanışmaya” adıyla bir etkinlik düzenledi. Kamuoyundaki duyarlılığı artırmak üzere örgütlenen bu etkinlikte iş cinayetine kurban gitmiş işçilerin aileleri, iş kazası geçirmiş işçiler, sendikacılar ve emekten yana milletvekilleri bir araya geldiler. Etkinlikte Adalet Arayan İşçi Aileleri adına da bir konuşma yapıldı. Etkinlikte de vurgulandığı üzere, işçiler örgütlenmediği ve sendikalar üzerlerine düşen görevleri yerine getirmediği müddetçe iş kazalarına ve iş cinayetlerine karşı kalıcı sonuçlar alınamaz.
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...