Navigation

Buradasınız

50. Yılında 15-16 Haziran

Sermaye ve temsilcileri pek endişeli, DİSK’i boğmak istiyorlar 2/3

14 Haziran 2020 - 13:30

Ancak DİSK’i boğma ve kapatma planı 1970’in başında tekrar sahneye sürülecekti. Sermaye örgütleri, Süleyman Demirel’in başında olduğu Adalet Partisi hükümeti ve Türk-İş üst yönetimi, yeni bir tasarı üzerinde gizlice çalışıyordu. Türk-İş’e bağlı Cimse-İş Genel Başkanı ve Adalet Partisi Ankara Milletvekili Hasan Türkay, DİSK’i neden boğmak ve işçileri başsız bırakmak istediklerini şöyle itiraf ediyordu: “Çok kötü ve müşkül durumdayız. Devrimci sendikalar bize nazaran daha mükemmel sözleşme imzalamaktadırlar. Biz patronlara baskı yapamıyor, binaenaleyh de ucuz sözleşmeler imzalamak zorunda kalıyoruz.”

3-ege-sanayi.jpg

Eğe Sanayi işgalinden bir kare, 1969. İşgal fırtınası fabrika fabrika gezerken, işçiler hakları için sonuna kadar direniyordu. İşçiler nezdinde ekmek ve Maden-İş özdeşti. Hiçbir anlatım, bu özdeşliği fotoğraftaki kadar anlatamazdı.

Meclis, 3 Şubat 1970 tarihli toplantısında bir komisyon oluşturdu. Komisyon başkanlığına eski Çalışma Bakanı Turgut Toker seçildi. Hem CHP milletvekili olan hem de Türk-İş yöneticileri olan Enver Turgut, Şevket Yılmaz ve Abdullah Baştürk de komisyonda yer alıyordu. 274-275 sayılı yasada değişiklik öngören tasarısı, 14 Mayısta Meclis Karma Komisyonundan geçti.

4-aksam-gazetesi-13-06-1970.jpg

Akşam gazetesi, 1970