Navigation

Sınıf, Emek, Tarih, Yaşam

Buradasınız

50. Yılında 15-16 Haziran

Sermaye ve temsilcileri pek endişeli, DİSK’i boğmak istiyorlar 3/3

14 Haziran 2020 - 14:00

“DİSK İyice Dikkat Çekti”

15-16 Haziran 1970’te Kimya-İş Sendikasına üye olan Mehmet Atay, işçilerin üretimi durdurup tezgâh başında oturmakla başlayan eylemlerinin fabrika işgalleri dalgasına dönüştüğünü anlatıyor. İşçilerin güçlenen mücadelesinin patronların gözünde DİSK’i hedefe yerleştirdiğini anlatıyor. [Nazım Alpman’ın hazırladığı “Türkiye’yi Sarsan İki Gün” belgeselinden alınmıştır]


6-seyfi-ozturk-soldaki.jpg

Çalışma Bakanı Seyfi Öztürk, soldaki.

Henüz daha tasarı komisyondan geçmeden önce, 11 Mayısta Erzurum’daki Türk-İş Genel Kurulu’nda konuşan Çalışma Komisyonu Başkanı Turgut Toker şöyle diyordu: 274 ve 275 yasalarda yapılacak değişikliklerin yürürlüğe girmesiyle, Türkiye’de Türk-İş’ten başka konfederasyon kalmayacak. Kanunun koyacağı koşullara uymadığı için DİSK tasfiye olacak.” Aynı kongrede konuşan Çalışma Bakanı Seyfi Öztürk ise “DİSK’in çanına ot tıkayacağız” diyerek, işçilerin mücadele örgütü DİSK’e öfkesini kusuyordu.


O günlere tanıklık eden, 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’ni yaşayan DİSK eski Genel Sekreteri Mehmet Atay Safiye Işıklı ve Özgür Fındık’ın hazırladığı Üç Öykü Üç Direniş adlı belgeselde egemenlerin asıl niyetlerini, “DİSK’in çanına ot tıkama” hayallerinin nedenini anlatıyor.