Navigation

Sınıf, Emek, Tarih, Yaşam

Buradasınız

Emekçi Kadın: Direncin ve Değişimin Öyküsü

UİD-DER Kadın Komitesi dayanışmayı büyütmeye çağırıyor

9 Mart 2021 - 00:20

Üç günlük yayın akışında gördüğümüz gibi, işçi sınıfı ve emekçi kadınlar sayısız sorunla boğuşuyor. Ancak tüm bu sorunlara karşı durmanın yolu bir araya gelmek ve dayanışma içinde olmaktır. İşte UİD-DER Kadın Komitesi bunun için var. Kapitalist sömürü düzeninin yarattığı sorunların, çektiğimiz acıların ve sıkıntıların kader olmadığını biliyor ve bunu değiştirmek için mücadele ediyoruz.

Bu fotoğrafta ilk gördüğümüz sıcacık bir tebessüm. Sımsıkı tuttuğu döviziyle emekçi bir kadının, yanındaki erkek sınıf kardeşleriyle birlikte mücadele alanında olmasının haklılığı ve mutluluğu yansımış yüzüne. Belki bir grev ya da direniş halayı çalıyor. Fabrikalarda, işyerlerinde üretmek için birleşen eller, aynı halayda dayanışma için birleşmiş. Halayda birleşen ellerimizi, özgürlük ve eşitlik isteyen ateşten yüreklerimizle de birleştirelim.

Fabrikanın önünü işçilerin seliyle doldurdular
Çaldı davullar
Çekildi halaylar
Çoluk çocuk
Kadın erkek
Yaşlı genç…
Hep birlikte haykırdılar:
“İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!”

Bir tarafta daha iyi çalışma koşulları ve ücretlerinin iyileştirilmesi için greve çıkan işçiler. Diğer yanda ise onları verdikleri bu onurlu mücadelede yalnız bırakmayan emekçi kadınlar. Yumruklar sıkılı, yüzlerde kararlılık, başlar dik. Grevci işçiler, dayanışma için gelen UİD-DER Kadın Komitesini, emekçi kadınları selamlıyorlar. “Yaşasın Sınıf Dayanışması” diyorlar belli ki hep bir ağızdan. Sesler yükseldikçe yükseliyor. Hemen karşılarındaki beton duvarları aşıp fabrikada yankılanıyor.

Fotoğrafta başında örtüsü, üzerinde UİD-DER Emekçi Kadın Komitesi önlüğü ve ellerinde iki dövizle bir emekçi kadın. Hemen arkasında emekçi kadınlardan oluşan büyük bir halay var. O ise tek başına elindeki dövizlerle halayın en ortasına geçmiş. Belki de elindeki dövizleri bırakmamak için girmedi o büyük halaya. Sıkıca tuttuğu dövizlerden birinde on yıllar önce Amerikalı tekstil işçisi kadınların dilindeki talep, bugün onun ellerinde yükseliyor. İşçi sınıfı kurtulsun diye işçi sınıfının kadınları örgütleniyor.

Çocuklar ahh, çocuklar!
Yüzlerinizdeki gülücük
Yüreklerinizdeki sevinç
Ve ellerinizin kardeşliği ile kurulacak yeni bir dünya!

Güneşli sıcacık bir gün. Mayıs ayının ilk günü. Yani bizim, yani işçi sınıfının günü 1 Mayıs. Kırmızı flamaları, pankartları, dövizleri, gülen gözleri, neşesi ve canlılığıyla UİD-DER korteji. En önde yüzlerindeki gülücükleriyle kurulacak yeni bir dünya için koşan iki kız kardeş. Onlar geleceğin emekçi kadınları. Fotoğraf karesi bakanların yüreğine ışık demetleri taşıyor.

Dinleyip diyecek çok.
Fakat uzun söze vaktimiz yok.
YÜRÜYELİM...

Yürüyor emekçi kadınlar. “Yaşamak için ekmek, ruhumuz için gül istiyoruz” diyen kadınların seslerini taşıyorlar geçmişten bugüne. Yoksul mutfaklara çarpıyor sesleri. Aklında ekmek parası, yumrukları ceplerinde kör karanlıkta yollara düşenlerin haykırışı olup yankılanıyor sözleri. Kardeşçe paylaşılsın diye yaşamın sundukları, yürüyor emekçi kadınlar, UİD-DER saflarında, güzel günler adına…

Dostluk mu kardeşlik mi sevda mı?
Grev çadırında sıcak bir çay, bir gülüş.
Erkeğiyle kadınıyla kavgayı ilmek ilmek dokumak
Güçlerin birleşmesiyle doğan güne bir selam saklı
Yeni doğmuş bir bebeğin gülüşünde
Mücadeleye atılmış yüreklerin sıcaklığı
Yolumuza ışık tutuyor...

Bir grev alanı. Nerede bir hak arama mücadelesi, nerede bir grev, direniş varsa orada atar UİD-DER’li işçilerin yüreği. UİD-DER Kadın Komitesi hakları için greve çıkan işçi kardeşlerini yalnız bırakmamış. Grevci kadın işçilerden birinin kolları arasında rengârenk çiçeklerle bezeli bir buket gözümüze çarpıyor. Grevci kadın işçilerin yüzlerinde tebessüm var. “Birlikte söyleyeceksek başlayalım türküye” demişler ve hep bir ağızdan kadınıyla, erkeğiyle grev türküsünü söylemişler. Selam olsun işçilere, evren kovanının arılarına, birlikte türkü söyler gibi birlikte mücadele edenlere selam olsun. 8 Mart ruhunu taptaze yaşatan UİD-DER’li kadınlara selam olsun.

UİD-DER Kadın Komitesi,

 • Erkeklerle aynı işi yaptığı halde daha düşük ücret alan
 • Tek başına ev işlerini ve çocuk bakımını yüklenmek zorunda bırakılan
 • Hamile kaldığı, doğum ve emzirme izni kullandığı için iş bulamayan ya da işten atılan
 • Günün her saatinde, gece vardiyalarında en acımasız sömürü koşulları altında çalıştırılan
 • Eve hapsedilen, çalışmasına izin verilmeyen
 • Güvencesiz olarak eve iş alıp çalışan ya da evlere temizliğe giden
 • Erkek şiddetine maruz kalan
 • Giyimine, sokağa çıktığı saate, kaç çocuk doğuracağına, bedeni hakkındaki kararlara müdahale edilen
 • Evlatlarını, eşlerini iş cinayetlerinde, haksız savaşlarda kaybeden
 • Geçim derdi ve daha pek çok sorunla boğuşan kadınlara çağrıda bulunuyor.

Gelin bu sorunların kaderimiz olmadığını gösterelim. Sorunlarımızın çözümü için örgütlenelim, mücadele edelim ve yaşamımızın elimizden alınmasına karşı çıkalım!

 • Eşit işe eşit ücret!
 • Her işyerine kreş!
 • Doğum ve emzirme izinleri uzatılsın!
 • Gece vardiyası yasaklansın!
 • Şiddete ve tacize son!
 • Koşulsuz ve parasız kürtaj hakkı!
 • Ev işleri sadece kadının görevi olmaktan çıkarılsın!