Navigation

Buradasınız

50. Yılında 15-16 Haziran

UİD-DER’den Kartal Meydanı’nda Coşkulu 15-16 Haziran Etkinliği

18 Haziran 2020 - 00:32

15 Haziran 2014’te, UİD-DER’in çağrısıyla yüzlerce işçi ve emekçi bir araya gelerek Kartal Meydanı’nı doldurdu. Çeşitli sektörlerden mücadeleci işçilerin yanı sıra, sınıfımızın çocukları, gençleri, kadınları bir araya geldi. 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi anıldı, mücadele örgütümüz UİD-DER’in kuruluş yıldönümü kutlandı. Dün bugüne bağlandı, işçi sınıfının örgütlülüğünü ve dayanışmasını güçlendirmek üzere mücadele ateşi büyütüldü. Kol kola halaylar çekildi. 15-16 Haziranı yaratan işçi sınıfımızın evlatları, bugün en çok ihtiyaç duydukları şeye, yani sınıfımızın mücadelesine, öz gücüne ve örgütlülüğüne duydukları güveni yüreklerinin derinliklerinde hissettiler. Tarihin derinliklerindeki mücadele deneyimlerini çekip çıkaran ve umudu büyüten UİD-DER, işçi sınıfına kılavuzluk etmeye ve yol göstermeye devam ediyor!


UİD-DER Müzik Topluluğundan mesaj

Güneşin türküsü bu
İşçinin kavgası bu
Aylardan hazirandı
İşçiler tarih yazdı…


Sağır kulakların bile işittiği bir ezgi dolanıyordu şehrin üzerinde. Aylardan hazirandı ve dev bir orkestranın yürüyüşü başladı. Şalterler kapanıyor, yürüyüş kollarına yeni fabrikalar katılıyordu. Ses üstüne ses ekleniyor ve sesler barikatları aşıyordu. Türkiye işçi sınıfı, o Haziran günlerinde artık şarkı dinlemiyor kendi şarkısını söylüyordu. Dilden dile, kuşaktan kuşağa aktarılan, mücadele edenlerin elleriyle bugünlere taşınan o şarkı şimdi bizim dilimizde yankılanıyor.


Yıl 1970
İşçi ayaklanıyor
Meydanlara sığmıyor
Patronlar kaçışıyor


Tarihimizi unutturmaya çalışanlara, geçmiş ile gelecek arasındaki köprüleri yıkmaya uğraşanlara inat dünü bugüne, bugünü yarına bağlayan mücadele ezgilerinin sesi hiç dinmeyecek. Bizler de UİD-DER Müzik Topluluğu olarak, mücadele tarihimizden beslenerek ürettiğimiz uyarlamalarımızla, bestelerimizle 15-16 Haziran’a sahip çıkıyoruz. Haziran’ın ruhunu ezgilerimizde yaşatarak o günlerin sesine sesimizi katıyoruz:


Bu yol işçinin yolu
Alın teriyle dolu
Gücümüz birliğimizdir
Kimse bozamaz onu


UİD-DER’li işçilerden mesajlar: Köklerimiz bir çınar gibi ulu ve sağlam

Ahmed Arif’in dediği gibi; biziz tüm tezgâhlarda paydosa giden, biziz ekinde, tütünde ve fabrikalarda olan. Nâzım Hikmet’in dediği gibi; biziz toprakta, karınca suda balık kadar çok olan. Biziz ağır ellerimizi toprağa basıp, o nasırlı elleri yumruk yapıp doğrulduğumuz zaman dünyayı değiştirecek olan. Biz UİD-DER’li mücadeleci işçileriz, işçi sınıfı bizim çabalarımızla doğrulacak. 14’üncü mücadele yılımızda bir kez daha sınıfımızın tarihiyle güçlendik. İşçi sınıfının saflarını güçlendirmek için kararlılığımızı tazeledik. Sınıfsız ve sömürüsüz bir dünya için mücadele edenlere selam olsun!

Bir grup büro işçisi


UİD-DER’li işçilerden mesajlar: Köklerimiz bir çınar gibi ulu ve sağlam

Hep denir ya, “geçmişini bilmeyenin geleceği de olamaz” diye. İşte UİD-DER geçmişimizi geleceğimize bağlayan ve geçmişin deneyimlerini süzerken aynı zamanda tarihe tanıklık eden sağlam bir köprüdür. Ne mutlu ki 14. mücadele yılımızı coşkumuzu hiç kaybetmeden, dost gönüllerde bütün samimiyetimizle kutluyoruz! Dile kolay 14 yıl olmuş derneğimiz kurulalı. Geçen sadece yıllar değil elbette, bizler için anlamı çok daha derin. Mücadele demek, sabır demek, emek demek. Biz UİD-DER’li kadın işçileriz. Öncesinde bilmezdik birliği, beraberliği, bilmezdik bizlerin sırtından dönen sömürü düzenini ve patronların hilelerini. Bilmezdik kapitalizmi. UİD-DER’li işçi arkadaşlarımız sayesinde öğrendik tek başımıza sorunlarımızın üstesinden gelemeyeceğimizi. Tüm sorunların üstesinden ancak birlik ve beraberlikle gelinebildiğini öğrendik. UİD-DER’li olmak tek başına bir dernek üyeliği değildir. UİD-DER’li olmak gerçekten kocaman bir aileye sahip olmak demektir. İyi ki bizler de çocuklarımız da bu ailenin bir parçayız. Biz bu yolda bıkmadan mücadelemize devam edeceğiz. Tıpkı bizden önceki işçi kuşakları gibi, biz de mücadelemizi bizden sonra gelenlere miras bırakacağız. UİD-DER’imizin 14. mücadele yılı hepimize kutlu olsun kardeşler!

Gebze’den bir grup metal işçisi kadın