Navigation

Buradasınız

50. Yılında 15-16 Haziran

Yürüdüler adım adım, yürüdüler inançla, kararlılıkla 3/3

16 Haziran 2020 - 18:26

Fotoğraflar siyah beyaz olsa da 16 Haziran’ın rengi kızıl. Kavganın ateşini yansıtan bir kızıl! Ağaçların arasında uzayıp giden toprak yolun üstünde bir işçi kolu… Binlerce işçinin adımlarıyla inleyen yoldan tozlar yükseliyor. Haziranın kavurucu güneşi tepeye çıkmış olmalı ki şapka yapmak için gazete bulamayan işçiler ağaç dallarına sarılmışlar. Kadın işçiler ise üzerinde önlükleriyle katılmışlar yürüyüşe. “Bacılar, gardaşlar, birlikte yürüyelim, sendikalarımızı koruyalım!” haykırışını yanıtsız bırakabilirler miydi? Hep birlikte yürünecekti, gayrı durmak olmazdı.


Sınıf kardeşiyle kol kola girip mücadeleye hazırlanmanın heyecanı… Ayağında terlikleriyle yürüyen kadın işçi en önde yerini almış. Belli ki “hadi” denince coşkuyla yerini almış kortejde. Arkasında ise kol kola giren ve kenetlenen, safları sıklaştıran sınıf kardeşleri... Yırtık ayakkabılarıyla işçi çocuklar da var aralarında. Telaşlı işçi çocukları emek mücadelesinin suladığı taze fidanlar gibiler.


UİD-DER’li işçilerden mesajlar: Köklerimiz bir çınar gibi ulu ve sağlam

Ne mutlu ki bize, bir işçi mücadele örgütümüz var. Patronlar sınıfı karşısında yalnız olmadığımızı, haklarımıza dönük saldırılara sessiz kalmayacağımızı biliyoruz. Biliyoruz çünkü örgütümüz UİD-DER kurulduğu günden bu yana, işyerlerinde yaşadığımız çeşitli sorunları aşmak konusunda bizlere yol gösterdi. Fabrikada, işçiler arasındaki birliğin kurulması için, sendikal örgütlenmelerde öncülük etti. Yaşadığımız grev ve direnişlerde yanımızda olmakla kalmayıp, sınıfımızın geçmiş geleneğinin derslerini bizlere taşıyarak köprü oldu. Ekonomik, demokratik, siyasal, toplumsal meselelerin de takipçisi olup, sınıfsal bilincimizin gelişmesini sağladı. 15-16 Haziran Genel Direnişinin yıldönümünde kurulan işçi derneğimizin 14. yılı kutlu olsun. Böyle bir işçi örgütünü var edenlere sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz. Yaşasın İşçi Derneğimiz UİD-DER! Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!

Gebze’den bir metal işçisi