Buradasınız
Başka kurtuluşumuz yok
İkitelli’den bir metal işçisi
Ben İkitelli organize sanayi bölgesinde çalışan bir metal işçisiyim. Aynı zamanda işyerinde şoförüm de. Bundan dolayı çok dolaşma ve daha çok insanla tanışma olanağım var. Bir gün müşterimiz olan firmanın şoförü, hayatımın dönüm noktası olan gerçekleri görmemi sağlayan bir olaya vesile oldu. Beni UİD-DER’le tanıştırdı.
UİD-DER’e ilk gittiğim gün o insanların şefkati, dostluğu, samimiliği beni çok etkiledi. Yani şöyle diyebilirim: 1,5 yıllık İstanbul hayatımda geçirdiğim en güzel gündü. Ondan sonraki zamanlarda her etkinlik olacağını duyduğumda çok seviniyor, o günü iple çekiyordum. Günler geçtikçe, yani ben bilinçlendikçe, nasıl bir bataklıkta olduğumu anladım ve fikirlerim netleşmeye başladı.
Bizler koskocaman bir dünyada yaşıyoruz. Ama bu dünya üzerinde bir yanda yüz milyonlarca aç ve yoksul insan var, diğer yanda da bu dünya nimetlerini elinde bulunduran bir avuç azınlık. Her gün dünyada açlıktan, yoksulluktan, soğuklardan, kıtlıklardan, savaşlardan, hastalıklardan milyonlarca insan ölüyor. Peki bu insanların ölmesinin kime ne yararı var? Bazı insanlara yararı olduğu kesin. Çünkü birilerinin açlıktan, yoksulluktan, savaşlardan ölmesi demek; diğerlerinin daha fazla kâr etmesi ve sermayelerini büyütmesi demek.
Oysa koskoca dünya milyarlarca insanı doyurmaya ve insan gibi yaşatmaya yetmez mi? Biz çalışsak, biz üretsek, istediğimiz ölçüde biz tüketsek… Açlık olmasa, yoksulluk olmasa, insanlar ve diğer canlılar ölmese…
Peki bu ne zaman olur? Tabii ki böyle bir dünya sihirli bir değnekle insanlara sunulmayacak. Çalışan, üreten ve iliklerine kadar sömürülen bizlerin bunları gerçekleştirmek için mücadele etmemiz gerekir. Artık bir avuç asalağın milyarlarca insana hükmetmesine göz yumamayız. Onun için tek seçeneğimiz öğrenmek, bilinçlenmek, bilinçlendirmek ve birleşmek. Başka kurtuluşumuz yok.
Hırsız burjuvazi
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...