Sendikalardan Kıdem Tazminatı İçin Ortak Çağrı
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
17 Haziran günü çeşitli konfederasyonlara bağlı sendikalar ve demokratik kitle örgütleri, kıdem tazminatının fona aktarılarak gasp edilmesine karşı İstanbul Esenyurt’ta bir yürüyüş ve basın açıklanması gerçekleştirdi. Türk-İş’e bağlı TÜMTİS, Belediye-İş, Deriteks, Hak-İş’e bağlı Liman-İş, DİSK’e bağlı Gıda-İş, Cam Keramik-İş ve Dev Yapı İş, KESK’e bağlı Eğitim Sen’in çağrısıyla bir araya gelen işçiler, “15-16 Haziran’ın Ruhuyla Kıdem Tazminatımızı Gasp Ettirmeyeceğiz!” dediler.
İşçilerin yoğun olarak yaşadığı ilçelerden biri olan Esenyurt’ta Esencan Hastanesi’nin önünde toplanan işçiler, Esenyurt Meydanı’na doğru yürüyüş yaptılar. “Yaşasın 15-16 Haziran Direnişimiz, Kıdem Tazminatı Gasp Edilemez!” yazılı pankart ve çeşitli dövizler taşıyan işçiler, yürüyüş boyunca “Kıdemi Değil Taşeronu Kaldır”, “Direne Direne Kazanacağız”, “Kurtuluş Yok Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz”, “Yaşasın 15-16 Haziran Direnişimiz!” sloganlarını attılar.
Basın açıklamasında ilk sözü Cam Keramik-İş Genel Başkanı Birol Sarıkaş, 15-16 Haziran’ın işçi sınıfı mücadelesi açısından önemine değindi. İşçi ve emekçilere yönelik saldırıların gittikçe arttığını dile getiren Sarıkaş, kıdem tazminatının büyük bedeller ödeyerek kazanılan bir hak olduğunu ifade etti. AKP’nin işçi sınıfının kıdem tazminatı dâhil tüm kazanılmış haklarına göz diktiğine dikkat çeken Sarıkaş, sendika ve konfederasyon farkı gözetmeksizin mücadele bayrağını yükseltmek gerektiğini söyledi.
Sarıkaş’ın ardından Belediye-İş 2 No’lu Şube Başkanı Erol Özdemir ortak basın metnini okudu. “Yasalarda yer alan hiçbir hak kapitalizmin lütfu değil, işçi sınıfının mücadele ederek elde ettiği kazanımlardır. Tüm bu kazanımların elde edilmesinde dünya işçi sınıfı ile birlikte Türkiye işçi sınıfının da birçok şanlı direnişi, mücadelesi tarih sayfalarında yerini almıştır” diyen Özdemir, 15-16 Haziran’ın işçi sınıfının tarihi açısından önemine dikkat çekti. Bugün işçi sınıfının karşı karşıya kaldığı saldırılara karşı 15-16 Haziran’ın dersleriyle mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Özdemir, “Farklı konfederasyonlardan sendikalar ve işçiler olarak bugün izlemesi gereken yolun ayrışmak değil bir arada ortak soruna karşı ortak mücadele etmekten geçtiğini düşünüyoruz. En temel haklarımıza dönük saldırıların anca kitlesel ve birlikte mücadele ile aşılacağını inanıyoruz” diyerek ortak mücadele çağrısı yaptı.
Kıdem Tazminatı ve Yalana Dair
Gerçekleri Sabırla Anlatabilmek
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...