“Türk Metal, Uzel İşçisini 49 Ay Taksitle Sattı”
Türk Metal sendikası, Uzel Makina patronuyla, Uzel işçilerinin alacaklarının 49 aylık taksitlere bölünerek ödenmesi doğrultusunda bir anlaşma yaptı. Sendikanın şube binasında toplantı yapan sendika şube başkanı ve avukat, işçilere bu konuda açıklama yaptı. İşçilerden bazıları bu anlaşmayı imzalarken, “Türk Metal Uzel işçisini 49 ay taksitle sattı” diyerek anlaşmaya tepki gösteren ve imzalamayan 300 işçi önümüzdeki 10 gün içinde Bakırköy Adliyesinde toplanarak iş mahkemesine başvurma kararı aldı. İşçiler Uzel Makina patronu Önder Uzel’e kötü niyet tazminatı davası açacaklarını, Türk Metal sendikası hakkında da tazminat davası açacaklarını duyurdular. Uzel işçileri bu süreçte tüm sınıf kardeşlerinin desteğini bekliyorlar. UİD-DER’e Uzel işçilerinden gelen açıklamayı aşağıda yayınlıyoruz:
“300 Uzel işçisinin toplu kararı, sendikanın 49 ay taksitle anlaştığı Uzel Makina patronu Önder Uzel’i ve Türk Metal’i önümüzdeki günlerde Bakırköy Adliyesinde toplanarak mahkemeye vermek ve Türk Metal sendikası yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunup sendikadan kişi başı 35 bin TL tazminat istemek doğrultusundadır. İşçilerin elinde bulunan toplantı ses kayıtları ve Murat Salar’ın işçilere telefonda yapmış olduğu tehdit ve telkinlerin ses kaydı mahkeme heyetine sunulacaktır. Bu ses kayıtlarının birer kopyası basın kuruluşlarına da yollanacaktır.”
“Bu metni yayınlamanız, Uzel işçisinin mücadelesinin tüm genele duyurulmasına ve kalben bağlı bulunduğumuz mücadelemizi kazanmamıza hizmet edecektir. Bunu tüm sendika ve işçi kuruluşlarının ve tüm Türk Metal üyesi işyerlerinin duymasını istiyoruz. Artık Türk Metal’in ipini çekmenin vakti geldi.”
Kent A.Ş. İşçileri Ankara’ya Ulaştı
Emek Harcamak Gerek
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...