“O DİSK’ten Geldi”
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Birleşik Metal İşçileri Sendikasının 70’inci kuruluş yılı için Maden-İş çalışma grubu tarafından hazırlanan “Derinden Gelen Kökler” adlı kitap, Maden-İş üyesi işçilerin mücadelelerine ilişkin nice güzel anıyı, deneyimi barındırıyor. Topuz Torçelik işçisi Çelebi Şanlı’ya dair anlatılanlar o yıllarda sınıf sendikacılığı çizgisinden taviz vermeyen DİSK’in işçiler için taşıdığı anlamı ve patronların yüreğine saldığı korkuyu ortaya koyuyor. İşte Şanlı’nın öyküsü:
“Çelebi Şanlı Pendik IV. Bölge’de faaliyet gösteren Topuz Torçelik Fabrikası’na girdikten sonra Maden-İş’i örgütleyen kadro içindeydi. Toplu sözleşme yetkisi alındıktan sonra baştemsilcilik görevini de üstlendi. XXI. Genel Kurul delegesi olan Şanlı daha sonra Genel Onur Kurulu üyeliğine de seçildi.
Sağlık nedeniyle fabrikadan ayrılan Çelebi Şanlı, Kartal Cevizli’deki Sigara Fabrikasında işçi olarak çalışmaya başladı. Bu fabrikanın Türk-İş üyesi işçileri 15-16 Haziran 1970’de DİSK bünyesindeki işçi arkadaşları ile birlikte yürümüşler ve sonraki yıllarda DİSK’e katılan Çağdaş Gıda-İş Sendikası’nda örgütlenmişlerdi.
Kısa öykümüz bu fabrikada yaşanan bir olay ile ilgilidir:
Fabrikada her sabah 10 dakikalık bir dinlenme molası vardır. Mola sırasında işçiler bir nebze soluklanmak için tezgâh başlarında oturmaktadır. Bu molalardan birinde fabrikayı bir kumandan edası ile teftiş etmek isteyen Müdür Bey, onlarca işçinin çalıştığı bir bölüme girer. Yardımcıları ellerinde dosyalarla Müdür Bey’in bir iki adım arkasındadır. Beykoz kunduralarının her adımda gıcırdayan sesleri uzaktan duyulduğunda işçiler arasında bir dalgalanma başlar. Çelebi Şanlı dışında herkes ayaktadır.
Müdür Bey, sandalyesinde oturan Şanlı’yı fark ettiğinde ona yaklaşır ver sorar:
-Neden sen de ayağa kalkmıyorsun?
Oturmasını sürdüren Çelebi’nin cevabı kesindir:
-Bizi ayakta görmek istiyorsanız, biz çalışırken gelmeniz lazımdı, dinlenme molası sırasında değil!
Bir an susan ve düşünen müdür tam bir disiplin cezası vermek için ağzını açacağı sırada yanındakiler bir fısıltıyla uyarır:
-O, DİSK’ten geldi.
Bunun üzerine Müdür Bey bir şey sormadan yoluna devam eder…”
Yaşamak Neydi?
İyi ki Varsın İşçi Dayanışması!
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.