Türk Metal’in Gangster Sendikacılığına Karşı Savaşalım!
Bir grup metal işçisi
Bizler metal sektöründe çalışan bir grup Türk Metal üyesi işçiyiz. Türk Metal gerçeğini en yakınından yaşayan işçiler olarak bizler de sitenizde açtığınız “Özbek ve Çetesi, Türk Metal Gerçeği” bölümünde, işçi kardeşlerimizle düşüncelerimizi paylaşmak istiyoruz.
15 Şubat günü Kadıköy’de “Krize ve İşten Çıkarmalara Karşı” düzenlenecek olan miting öncesinde, sendikacılar bizim çalıştığımız fabrikada da çağrıda bulunmuşlardı. Çoğu işçi arkadaşımız bu mitinge, kendilerine yapılan haksız uygulamalara karşı çıkmak için orada bulunmaları gerekirken, sendikacıların baskısı altında katıldı ve alanda kendi taleplerini değil, Mustafa Özbek ve ekibinin çıkarlarını simgeleyen sloganlar atmaya mecbur bırakıldı. Gerçekten de haklarını savunmak için mitinge katılmak isteyen arkadaşlarımız da vardı; ancak onlar da miting başladığında neden oraya getirildiklerini anlayınca kortejlerden ayrılmak zorunda kaldılar. Birçok arkadaşımız ellerine tutuşturulan Özbek flamalarını görünce alanı terk etti, kortejden ayrılamayan diğer işçi arkadaşlarımıza da “Özbek bizim babamız, Özbek nerede biz oradayız” gibi sloganlar attırıldı. Mitingin düzenleniş amacına uygun, yani “krizin bedelini patronlar ödesin, işsizliğe karşı ortak mücadele” gibi taleplerin hiçbir şekilde esamisi okunmamıştır. Alanda mitingi provoke ederek baltalama çabaları ise boşa çıkartılmıştır.
Yaşanan onca grev ve direniş varken, birçok işçi arkadaşımız işlerinden atılıyor birçoğu da ücretsiz izinlere gönderiliyorken, işçiler istifaya zorlanıyorken, ağızlarından bunlarla ilgili tek bir söz bile duyamadığımız Türk Metal’in bu sendika ağaları, bugün lügatlarına “işçi” sözünü ekliyorlar. Sendikasına “teşkilat”, örgütlenmeye “teşkilatlanma”, işçilere de “çalışan” sıfatını uygun bulan bu gangsterlerin, “mitingi örgütleyenin Özbek olduğu” yalanının altındaki gerçekler nelerdi?
Türk Metal bürokratları, Mustafa Özbek’in ve onun finansal destek sağladığı iddia edilen Ergenekon’un propagandasını yapmak amacıyla, binlerce metal işçisini alana çağırıp, kirli çıkarlarına alet etmeye çalıştılar. Ergenekon, başta işçi sınıfının mücadelesi olmak üzere, aydınlara ve Kürt halkına karşı örgütlenmiş ve karanlığa hizmet eden bir yapıdır. Bu örgüt sendikaların içine de sızmaya çalışmıştır. Türk Metal sendikasının eski genel başkan yardımcısı Mahmut Taşdemir bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada bu acı gerçeği itiraf ediyordu. JİTEM’in Türk Metal sendikasında toplantılar yaptığını söylüyordu.
Bugün Mustafa Özbek işçilerin adaletiyle yargılanmıyor. Onu yargılayan, egemen sınıfların iç çatışması oldu. Eğer yerine gelecek kişiyi biz kendi irademizle seçip oraya getirmezsek o da bizi temsil etmeyecek ve değişen bir şey olmayacak. O yüzden Türk Metal sendikasına üye işçiler olarak bu gangsterleri sendikalarımızdan kovmaktan başka yolumuz yok. Onları bütün karanlık işleriyle beraber tarihin çöplüğüne gönderecek militan bir mücadele için, bilinçle kuşanmalı ve örgütlenmeliyiz.
Kahrolsun Gangster Sendikacılık!
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
Yaşasın Militan Sınıf Sendikacılığı!
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...