Buradasınız
İsyan Ateşinin Kahramanları Kadınlar!
Söğütlüçeşme’den bir işçi
8 Mart 1857’de yakılan isyan ateşinin kahramanları kadınlardı. O zamandan bu zamana kadar bütün grevlerde ve mitinglerde, bu kavgada biz de varız diyerek mücadele bayrağını bir adım daha ileriye taşıdılar.
Esenler UİD-DER temsilciliğinde bu önemli güne dair bir etkinlik yapıldı. Derneğin içi cıvıl cıvıldı. Her yaştan kadın işçiler, öğrenciler ve erkek işçilerle dolmuştu salon. Etkinlik coşkulu geçti. Müzikli, şiirli, sinevizyonlu ve sunumlu bir etkinlikti. İşçi kürsüsü kuruldu, katılan arkadaşlarımızın düşüncelerini özgürce ifade etmesi için. “Kadınlar bugün bu ülkede ikinci planda bırakılıyor” diyordu serbest kürsüde konuşan bir kadın arkadaşımız. Ve devam ederek; “biz kadınlar bu ülkede bir kenara atılmışız. Ana olmamıza rağmen erkek çocuklarımızı kız çocuklarımızdan ayrı tutmuşuz. Hep kenarda kalmalarını sağlamışız. Bundan sonraki süreçte kızlarımızın önlerine bir engel koymamamız gerek” dedi.
Annelerimizden biri de şöyle diyordu: “Ben yirmi yıl işçilik yaptım ve sonunda emekli oldum. İşçiliğin ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. 1980 askeri darbesinde on beş gün hapis yattım. Patron bizim karşımızda titrerdi.” İşçi kürsüsünde birçok arkadaş düşüncelerini bizlerle paylaştı. Etkinliği halaylarla bitirdik.
UİD-DER’de bu tür etkinliklerle bilinçleniyoruz. Gelemeyen arkadaşlarımıza da anlatarak buranın biz işçiler için ne kadar önemli olduğundan bahsediyoruz. Ve bizlerin bir araya geldiğimizde tarihte neler başardığımızı, içinden geçmekte olduğumuz süreçte de birlikte ve örgütlü olursak neleri başarabileceğimizi buralarda öğreniyoruz. Bunun için örgütlenmeli ve mücadele etmeliyiz.
Esenler UİD-DER’de 8 Mart
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...