Navigation

Sınıf, Emek, Tarih, Yaşam

Buradasınız

Emekçi Kadın: Direncin ve Değişimin Öyküsü

Yaşasın uluslararası dayanışma

7 Mart 2021 - 00:00

Yayın akışımıza yarına kadar ara verirken, 8 Mart’ın ruhuna uygun olarak uluslararası dayanışma mesajlarına yer veriyoruz.

8 Mart, işçi sınıfının uluslararası mücadelesinin ürünü, dünya işçi sınıfının kadınlarının ekmek ve gül mücadelesinin sembolü… UİD-DER, 8 Mart ruhunu yaşatmak, uluslararası işçi dayanışmasını güçlendirmek için coşkuyla emek veren işçilerin örgütü… 8 Mart ve UİD-DER… Orta Amerika’dan Uzak Asya’ya, Avrupa’dan Küçük Asya’ya kadınları aynı ruhla birleştirdi. Dünyanın farklı ülkelerinden genç işçi kadın kardeşlerimizin mesajlarına kulak verelim. Selamlarınız başımız üstüne diyelim. Bizler de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününüzü kutluyoruz diyelim. Duyuralım sesimizi onlara, diyelim ki siz orada, biz burada, kalplerimiz yan yana, mücadelemizse her yerde!

Emekçi Kadınlardan 8 Mart Mesajları

İki çocuğu olan bir anneyim. Çoğu işçi ailesinde olduğu gibi eşimin sürekli mesai yapması, evin ve çocukların sorunlarıyla tek başıma ilgilenmek, bir de sağlık problemlerim hayatı benim için yeterince zorlaştırıyordu. Bazen eşimle sohbetlerimizde fabrikasındaki sendikal olayları da konuşurduk. “Mücadele etmek gerek, direnmek gerek, hakkımızı ancak bu şekilde alabiliriz” deyip dururdu. Anlamazdım tabii. Küçücük bir dünyam ve çocuklarım vardı. Zaman zaman bir işçi derneğine gittiğini de biliyordum. Hatta kızardım ona, “bir Pazar günümüz var ve sen yine oradasın” derdim. Sonradan adını öğrendiğim yere, yani UİD-DER’e beni de götürdü. Orada benim gibi aynı duygu ve sorunları yaşayan birçok işçi eşi vardı. Bizimle, çocuklarımızla ayrı ayrı ilgilenen bir sürü emekçi kadın arkadaş vardı. Bana sanki yıllardır onların içindeymişim gibi hissettirdiler. Sonraları birçok kez gittim. Bazen evde yaşadığımız sorunları anlattık, bazen dertlerimizi paylaştık, bazen de etkinlik yaptık, şarkılar dinledik, şenlendik. Ailem gibi oldular, en zor zamanımda yanımdalar. İnsanlığın ölmediğini gösterdiler.
UİD-DER’li kadınlardan çok şey öğrendim, hâlâ da öğreniyorum. UİD-DER bana ne kattı derseniz, en önemlisi eşimin, işçi sınıfının verdiği mücadeleyi daha iyi anlıyorum. Küçücük dünyam bir sonsuzluğa dönüştü. Hayatın ev hanımına biçtiği rol, sadece evde yemek yapmak, çocuk bakmak değil. Sormayı, sorgulamayı, mücadele etmeyi, hayata farklı pencereden bakmayı öğretti bana UİD-DER. Artık yazılar, mektuplar yazıyorum, resimler yapıyorum. Grevdeki ya da direnişteki işçiler beni de ilgilendiriyor. Onların dertleri beni de dertlendiriyor. Biliyorum ki, direniş ve grev fabrikada, alanlarda başlar, mutfakta biter. Buradan da belirtmek istiyorum; mücadeleyi bir adım öne taşıyacak olan kadınlardır. Çalışan, çalışmayan, hayat mücadelesi ve sınıf mücadelesi içinde var olan tüm dünya kadınlarının 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlarım. Hayat, güzel insanlarla paylaştıkça güzelleşir. Kadın ağaç gibidir, köklerini her yere salar. Kadın annedir, işçidir. Kadın her şeydir. Yaprakları ağaç gibi dökülüp kurumaz. Hep yeşil, hep dipdiridir!

Gebze’den bir emekçi kadın