Esenyurt’ta İşçileri 1 Mayıs’a Çağırdık
Patronlar sınıfı, işçileri insanlıktan uzak çalışma koşullarına mahkûm bırakarak azgınca sömürüyor. İşçi sınıfının geçmiş mücadelelerini unutturmaya çalışıyor ve işçilerin mücadeleye atılmasının önüne geçmeye çalışıyorlar. Patronlar sınıfı, daha iyi yaşam talebiyle mücadeleye girişen geçmiş işçi kuşaklarının kazanımlarına sahip çıkmayalım ve yeni kazanımlar elde etmeyelim diye biz işçileri din, mezhep, ırk temelinde bin parçaya bölüp örgütsüzlüğü dayatıyor. Çalışma saatlerinin kısaltılması talebi sonucunda doğan ve işçilerin birlik ve mücadele günü haline gelen 1 Mayıs, işçilerin hafızasından silinmeye çalışılıyor. İşçilerin mücadeleci örgütü UİD-DER, işçi sınıfının taleplerine sahip çıkıyor ve işçileri de 1 Mayıs’a sahip çıkmaya ve mücadeleyi yükseltmeye çağırıyor. Fabrikalarda, meydanlarda, işçi mahallelerinde işçilere ulaşmaya çalışıyor.
18 Mayıs Cumartesi günü işçilerin yoğun olarak yaşadığı Esenyurt Cumhuriyet Meydanı’ndaydık. Yeni açılan UİD-DER Esenyurt temsilciliği olarak ilk standımızı açtık ve farklı sektörlerde çalışan birçok işçiye ulaştık. İşçileri birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’a çağırdık. 1 Mayıs bildirilerimizi, bültenlerimizi verdiğimizi birçok işçiyle her geçen gün kötüleşen yaşam koşullarını, işçiler olarak neler yapmamız gerektiğini ve 1 Mayıs’ı konuştuk.
Standımıza gelen birçok işçi, kendi işyerlerindeki sorunlarını anlatarak neler yapabileceklerini sordular. Esenyurt Belediyesi’nde taşeron olarak çalışan temizlik işçileri aldığı ücretlerin yaşamlarını sürdürmeye yetmediğini, bu nedenle mesailere kalmak zorunda olduklarını anlattılar. Hangi hükümet gelirse gelsin hepsinin aynı olduğunu, bu kötü yaşam koşullarının bu düzen değişmedikçe devam edeceğini ifade ettiler. 1 Mayıs’ta alanlarda olmak istediklerini, ancak çalışmak zorunda oldukları için 1 Mayıs’a gidemediklerini söylediler. Birçok işçi de 1 Mayıs’a ailesiyle birlikte gitmek istediğini, ancak hükümetin yasakçı zihniyeti nedeniyle hangi alana gideceklerini bilemediklerini ifade etti.
UİD-DER olarak işçilerin yoğun olarak yaşadığı işçi kenti Gebze’de 1 Mayıs’ı kutlayacağımızı, işçi sınıfının taleplerini haykıracağımızı ve coşkulu bir 1 Mayıs geçireceğimizi anlattık. İşçileri, coşkulu kutlayacağımız 1 Mayıs’a ve mücadeleyi yükseltmeye davet ettik. Hükümetin yasakçı politikalarını ve patronların sömürüsünü ancak mücadelemizle ve örgütlülüğümüzle alt edebileceğimizi söyleyerek işçi ve emekçileri 1 Mayıs’ta alanlarda olmaya çağırdık.
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...