Metal İşçileri Tüm Darbecilerin Yargılanmasını İstiyor
DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Celalettin Aykanat
DİSK, Türkiye Cumhuriyeti’nde İşçi sınıfı tarihine damgasını vurmuş, demokrasinin gelişimine önemli katkılar sunmuş ve başta grev hakkı olmak üzere işçilerin birçok hakkı elde etmesinde payı olmuş bir Konfederasyondur.
Bu nedenle de DİSK ve DİSK’in öncü sendikalarından biri olan, eski adıyla Maden-İş, bugünkü adıyla Birleşik Metal-İş Sendikası sermayenin ve sermayenin egemenliğine hizmet eden güçlerin birincil hedeflerinden biri haline gelmiş, birçok baskı ve hukuk dışı uygulamayla mağdur edilmiştir.
Askeri darbelerde ilk baskın yiyen, kapatılan ve yöneticileri işkencelerden geçirilip yıllarca tutuklu kalan DİSK’in, bu ülkede hukukun üstünlüğü ilkesinin uygulanması konusunda en fazla hassasiyet gösteren, yargının bağımsızlığı için çaba sarf eden bir Konfederasyon olduğu tüm kamuoyunca çok iyi bilinmektedir.
Hukukun temel prensiplerinden birinin “Her sanık suçu ispat edilene kadar suçsuzdur” olduğunu da çok iyi biliyor ve herkesi bu konuda aynı yaklaşım içinde olmaya davet ediyoruz.
Kamuoyunda Ergenekon adıyla anılan, hukuka uygunluk ve hukuki dayanakları açısından hukukçular arasında da tartışmalar yaratan bir davada tarafı olmanın ise, DİSK ve bağlı sendikalar gibi hukuksuzluktan ve “darbe hukukundan” en fazla zarar gören kurumlar olarak bizlere yakışmayacağını da çok iyi biliyoruz.
Söz konusu davayla ilgili olarak gözaltına alınan ve tutuklu yargılanmasına karar verilen Mustafa Özbek’in, elbette Ergenekon davasıyla olan ilgisine yargı organları hükmedeceklerdir. Fakat Mustafa Özbek’in gerek bu kurumun başına gelişi, gerekse 35 yıldır aynı konumunu koruması için uyguladığı yöntemleri, aynı işkolundaki bir sınıf sendikası olarak bizler çok iyi bildiğimizden, bazı çevrelerde bir sendika başkanına dolayısıyla da sendikalara karşı yapılmış bir saldırı olarak algılanmasını yadırgamanın da ötesinde son derece tehlikeli bulduğumuzu belirtmek isteriz.
Mustafa Özbek, 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi öncesinde metal işkolunda bir hiç olan, esamesi bile okunmayan bir sendikanın genel başkanıyken, askeri darbe sonrası sermayenin ve MESS’in “Koç”başı olarak kullanılmıştır. DİSK ile aralarında sendikamızın da bulunduğu tüm sendikaların kapatılması sonucunda adeta hormonla yapay olarak büyütülmüştür.
12 Eylül anlayışı ve yasaları sayesinde böylesine yapay olarak “büyütülen” bu kurum ve başındaki kişi, kamuoyunun bildiği ve anladığı anlamda bir sendikadan çok, adeta bir şirket, hatta holding patronu gibi davranarak, yıllar içinde malvarlığını inanılmaz ölçülerde katlayarak artırmıştır.
Metal işkolunda on binlerce işçiyi, aileleriyle birlikte yüz binlerce insanı ilgilendiren MESS Grup Toplu İş Sözleşmelerinde uyguladığı yöntem ve politikalarla, bu insanların mağdur olmasına yol açmıştır. Yıllardır işverenlerle birlikte hareket eden Türk Metal sendikasının işten çıkarma tehditleri karşısında sinen metal işçilerinin, ortaya çıkan gelişmeleri büyük bir umutla izlediklerini ise çok iyi biliyoruz.
Özbek ile işveren sendikası MESS arasındaki işbirliği, endüstriyel ilişkilere bağlı olarak sosyal taraflar arasındaki diyaloğu o derece aşmıştır ki, Özbek’in gözaltına alınmasının ardından MESS Genel Sekreteri Av. İsmet Sipahi, Avrasya Televizyonu ana haber bültenine telefonla bağlanarak yarım saate yakın bir süre yaşadığı üzüntüyü dile getirmiş, Özbek’e methiyeler düzmüştür.
Özbek ve başında bulunduğu kurumun burada dile getirdiğimiz ancak çok daha fazlasını bildiğimiz halde bu açıklamaya sığdıramayacağımız, DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası’nın anlayışına ve dünyada kabul gören evrensel sendikacılık kriterlerine de yakışmayan, hatta tamamıyla ters düşen uygulamaları ne yazık ki başta işçiler olmak üzere demokrasiye ve demokrasi mücadelesine inanan herkes için utanç vericidir.
Bu nedenle açıklamamamızın başında da belirttiğimiz gibi, hukuka ve hukukun üstünlüğüne, yargının bağımsızlığı ilkesine olan inancımızı korumak kaydıyla, Özbek ve başında olduğu kuruma karşı açılan davanın, klasik bir yaklaşım ve doğal bir refleksle emek hareketine yapılmış bir saldırı gibi algılanması ve sahip çıkılmasını son derece yanlış buluyoruz. Sadece yanlış bulmakla kalmıyor, Türkiye işçi sınıfının geleceği ve sendikacılığın gelişimi açısından tehlikeli bir yaklaşım olarak görüyoruz.
Konuyla ilgili olarak KESK Genel Başkanı Sayın Sami Evren’in, “Özbek ve arkadaşlarının bir emek örgütünün liderleri gibi algılanması yanlıştır. Konu hukuka intikal etmiştir. Suçu sabit görüldüğü takdirde kim olursa olsun cezasını çekmelidir.” şeklindeki açıklamasını ise sınıf ve kitle sendikacılığı adına son derece doğru bir yaklaşım olarak değerlendiriyoruz.
Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının tutuklu veya tutuksuz yargılanması konusunda lehte veya aleyhte açıklama yapmayı hukukun sınırlarını zorlayan bir müdahale olarak görüyor ve böyle bir durumdan vazife çıkararak, hem de Mustafa Özbek gibi sendikacılık adına yüz karası olduğu tüm sendikal çevrelerde çok iyi bilinen bir kişiye sahip çıkanları, aynı anlayışın bir parçası olarak görülebilecekleri konusunda son bir kez daha uyarıyoruz.
Sendikalar ve sendikacılık; bu kavramları kirletenler kim olursa olsun temizlenmelidir. Türkiye’de emekten yana olan herkes, işsizlik, yoksulluk ve sömürüden demokratik sınıf ve kitle sendikacılığı anlayışı ile mücadele eden gerçek sendikaların çatısı altında toplanarak kurtulacaktır.
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...