Türk Metal Hakkında İtiraflar
Dudullu’dan bir işçi
Türk Metal sendikasının malûm bürokratları işçilerin tepesinde büyük bir ura dönüşmüş durumdalar. Bu urun işçi sınıfının örgütlü mücadelesiyle sökülüp atılması gerekiyor. Militan sınıf sendikacılığı anlayışını sendikalarımızda hâkim kılarak ancak böylesi bir başarı sağlayabiliriz. Sendikalar içinde mücadeleci mevzilerin yok olmasıyla birlikte geldiğimiz durumu Türk Metal’in durumu çarpıcı şekilde ortaya koyuyor.
Türk Metal sendikasının eski genel başkan yardımcısı, basına kimi itiraflarda bulunuyor. Eski yönetici Mahmut Taşdemir, vicdanının sesine kulak vererek sendika hakkında bildiklerini itiraf ediyor. Özbek’in eski yaveri, ATV habere şu açıklamalarda bulunuyor: “Sendikada tek adam sistemi vardı. Bütün kararlar Özbek tarafından alınır. Genel Kurullar bile sahtedir. Her şey önceden planlanırdı”. Sendikanın kontrgerilla örgütlenmeleriyle iç içe olduğunu da itiraf eden Taşdemir, “JİTEM’in birçok toplantısı sendikanın genel merkezinde yapılırdı, harcamalar sendika tarafından karşılanırdı” demektedir. Taşdemir’in açıkladığı bilgilere göre, “Toplu sözleşme öncesinde, işverenlerin ART’ye vereceği para konuşulurdu. Eğer işveren Özbek’in istediği parayı vermezse sözleşme imzalanmazdı”. Taşdemir, dört yıl boyunca yapılanlara göz yumduğu için suçlu olduğunu ve işçilerden özür dilediğini sözlerine ekliyor.
Bizce hepiniz suçlusunuz. İster Özbek gibi gangsterler, ister Taşdemir gibi itirafçılar olsun, isterse onları bugün konuşturan veya yıllarca yaptıklarına göz yumanlar olsun, hepsi de suçlular. İşçi arkadaşlar, Özbek 34 yıl boyunca sendikanın tepesinde hüküm sürdürdüyse bunun tek bir nedeni olabilir: İşçi sınıfının örgütsüzlüğü! Bizlere düşen görev, haklarımızı ve sendikalarımızı korumak için örgütlenmek ve mücadele etmektir.
UİD-DER’le 8 Mart
Desa İşçileriyle Dayanışma Etkinliği
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...