UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

“Alacağınız Ürünü Ben Yaptım Ama Paramı Alamadım!”

Tuzla’dan bir işçi

Dünyanın önde gelen giyim markası Zara’ya üretim yapan Bravo giyim fabrikası işçileri haklarını patrona yedirmemek için mücadele ediyorlar. 3 aydır maaşlarını alamayan işçiler, patronun fabrikayı bir gecede boşaltıp kaçmasıyla kıdem ve ihbar tazminatlarını da alamadılar. Haklarına sahip çıkmak ve seslerini duyurabilmek için İstanbul’daki Zara mağazasına gelen işçiler, buradaki elbiselere yaşadıkları sorunu anlatan bir etiket yapıştırdılar.

 Etiketteki not şöyle:

“ALACAĞINIZ ÜRÜNÜ BEN YAPTIM AMA PARAMI ALAMADIM!”

“Biz, aldığınız ürünü üreten Bravo fabrikasının işçileriyiz. Yıllarca Zara için üretim yaptık. Son 3 aylık maaşlarımızı ve kıdem tazminatlarımızı almadan, fabrika bir gecede kapandı. Lütfen Zara’ya söyleyin paramızı ödesin!”

Sosyal medyayı da kullanan işçiler, müşterilerden de destek bekliyorlar. change.org/p/bravoiscileri adresinden başlatılan imza kampanyası aracılığıyla ve #BravoİşçileriİçinAdalet hashtagi ile sosyal medya üzerinden destek talep ediyorlar.

Dünyanın en zengin 4. kişisi olmasına rağmen Zara patronunun gözü bir türlü doymak bilmiyor. Onlarca işçinin emeğine göz diken patronların bu servetleri nasıl elde ettikleri açıkça görülüyor. Bizlerin sırtından servetler kazanan asalaklara hakkımızı yedirmemek için örgütlenip mücadele edelim. Kesinlikle başka bir çıkış yolu yok.

7 Kasım 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this